reklama

Policie: Demolice Schlaraffie v Jablonci byla přestupkem

15. 5. 2019
AKTUALIZOVÁNO, FOTO UVNITŘ: Demolicí zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou se podle policie dopustila firma MALINA - safety přestupku proti stavebnímu zákonu. Povolení k demolici objektu v Tržní ulici bylo vydáno, ale dosud nenabylo právní moci, sdělila dnes ČTK mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Firma zahájila bourání v sobotu dopoledne, objekt přišel o věž i střechy. Práce pak zastavila policie.
Policie: Demolice Schlaraffie v Jablonci byla přestupkem
Foto: Artur Irma, uba, MÚ Jablonec

"Věc jsme kvalifikovali jako přestupek proti stavebnímu zákonu a předali k dalšímu šetření příslušnému Stavebnímu úřadu Magistrátu města Jablonce nad Nisou," dodala Sochorová. Za neoprávněné bourání vily z počátku minulého století hrozí firmě pokuta maximálně půl milionu korun. Budova postavená v historizujícím stylu nebyla totiž kulturní památkou. Ministerstvo kultury návrh opakovaně zamítlo.

Firma MALINA - safety koupila zchátralou vilu spolu s pozemkem v roce 2006. "Už když jsme objekt kupovali, jsem jasně deklaroval zájem využít pozemek pod budovou jako stavební parcelu pro budoucí rozvoj naší podnikatelské činnosti," uvedl v prohlášení jeden z majitelů firmy Radek Malina. Firma se podle něj snažila s městem dohodnout na kompromisu, který by zachoval alespoň částečně budovu a současně umožnil další rozvoj firmy. "Bohužel, požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní," dodal.

Vlastník pak požádal o povolení stavbu odstranit, které dostal 14. března. Město se ale odvolalo. Věc by tak měl v nejbližší době začít řešit Krajský úřad v Liberci. Podle mluvčí jabloneckého magistrátu Adély Říhové radnice zvažuje, že v souvislosti s demolicí budovy podá trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení. Prostor při demolici nebyl podle ní v sobotu dostatečně zabezpečený, celé kusy zdí padaly na komunikaci, po které chodí lidé a jezdí autobusy na blízké nádraží. V blízkosti demolice se navíc v sobotu konaly trhy.


Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze

Zakladateli Schlaraffie byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers, k zakládajícím členům patřili další německy mluvící herci a německy mluvící obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Roku 1861 uspořádali výstavu umění na Žofíně. Němčina je stále jazykem Schlaraffie po celém světě. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost.

Zdroj: wikipedieJak šel čas:Zámeček v době, kdy v něm sídlil závodní klub ROH jabloneckého Liazu, tedy někdy před rokem 1989. Nedatováno, foto www.prazdnedomy.czZámeček v době, kdy se začalo hovořit o jeho záchraně, vznikaly petice, aktivisté měli napilno, památkáři spali, majitel ho nabízel za korunu tomu, kdo si ho vezme a přestěhuje... Rok 2011, leden. Foto: archiv tohoto webu.

Dole: Zámeček v květnu 2019, než začalo bourání. Co se dělo těch 8 let? Foto: Město Jablonec

Ve fotogalerii stav k dnešnímu dni, tj. 14.5.2019

čtk
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).