reklama

Jablonec vyvrací mýty, že nechce za tramvaj č. 11 platit ani o ní s Libercem jednat

6. 3. 2019
AKTUALIZOVÁNO: Jablonec odmítá platit za provoz tramvajové linky z Liberce 23,5 mil.Kč, je to dvakrát víc než loni. Radnice si proto objednala odbornou analýzu, uvedla ČTK. K tomu Jablonec na svých www stránkách uvádí: Statutární město Jablonec nad Nisou v roce 2018 zaplatilo za provoz tramvajové linky číslo jedenáct z Liberce do Jablonce a zpět bezmála 11 milionů korun. Pro rok 2019 požadoval Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) po Jablonci příspěvek ve výši 23,5 milionu korun, na což Jablonec nepřistoupil, protože neobdržel informace, proč částka meziročně stoupla na více než dvojnásobek.
Jablonec vyvrací mýty, že nechce za tramvaj č. 11 platit ani o ní s Libercem jednat
Foto z www.mestojablonec.cz

V pondělí 4. března zaplatil Jablonec Liberci za provoz tramvajové linky v lednu, únoru a březnu tohoto roku tři miliony korun, které odpovídají původní dohodě města s DPMLJ a Libercem.

„Nakládáme s veřejnými prostředky, a proto je nepřípustné, aby statutární město Jablonec nad Nisou vyplatilo požadovanou částku bez jakéhokoliv právního základu a bez přesného položkového rozpočtu. Jablonec byl a je připravený se na provozu tramvajové linky podílet, musíme ale vědět, za co platíme,“ vysvětluje primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa s tím, že město spolupracuje s odborníky na veřejnou dopravu, kteří mají vyčíslit, kolik reálně provoz tramvajové linky stojí, aby se předešlo případným dalším neshodám.

„Zároveň je nutné, aby měl Jablonec s Libercem, který je objednatelem zajištění tramvajové linky, adekvátní smluvní vztah, na základě kterého můžeme příspěvek uhradit. Dočasně jsme to vyřešili platebním příkazem a zaplatili jsme Liberci dva miliony korun zpětně a milion korun dopředu. Do budoucna budeme hradit náš podíl na začátku každého měsíce, aby už nikdo nemohl tvrdit, že Jablonec nic neplatí a tramvaj jezdí,“ upozorňuje primátor Milan Kroupa.

Mýtus: Jablonec nad Nisou nechce za tramvajovou linku č.11 platit

Primátor Milan Kroupa několikrát jasně deklaroval, a to i za přítomnosti zástupců DPMLJ a Liberce, že Jablonec bude na provoz linky přispívat. „Na jednání Rady města Jablonec na Nisou 13. prosince 2018 jsme odsouhlasili navýšení příspěvku Jablonce oproti roku 2018 o dvacet procent s tím, že tyto prostředky budeme zasílat čtvrtletně, jak bylo zvykem v minulosti, nikoliv DPMLJ ale přímo statutárnímu městu Liberec. V navýšení jsme zohlednili růst mezd a cen energií,“ dodává primátor Kroupa.

Dalším krokem, který by umožnil Jablonci nad Nisou včas zaplatit avizovaný podíl, bylo uzavření Smlouvy o finanční spolupráci ve veřejné drážní osobní dopravě. K tomu ale dosud nedošlo. Jablonec proto nakonec musel 4. března celou situaci mimořádně vyřešit platebním příkazem. Na tom, aby byly všechny formality co nejdříve dořešeny, intenzivně pracuje. Aktuálně Jablonec čeká na reakci Liberce a Libereckého kraje na upravený návrh Memoranda o zajištění dopravní obslužnosti tramvajovou dopravou mezi statutárními městy Liberec a Jablonec, který z Jablonce oficiálně odešel 22. února.

Mýtus: Vedení Jablonce nad Nisou chce provoz tramvajové linky svým chováním ukončit

Historie tramvajové dopravy v Jablonci sahá do konce 19. století, kdy město získalo první koncesi na výstavbu a provoz elektrické dráhy. Osobní provoz byl zahájen v roce 1900 a v roce 1906 vnikl první projekt na stavbu tramvajové trasy do Liberce, stavba byla zahájena v roce 1948. Slavnostní zahájení tramvajového provozu mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem se uskutečnilo 26. prosince 1954.

„1. ledna 1955 byla zahájena pravidelná přeprava cestujících na celé meziměstské tramvajové lince číslo jedenáct. Nějaký čas ji, stejně jako dnes, provozoval společný dopravní podnik. Budoucnost trati ohrožoval vždy spíše její technický stav, nikoliv financování, přestože obě města byla samostatná a dokonce se nacházela ve dvou samostatných okresech,“ shrnuje historii spolupráce primátor Milan Kroupa.

Vzhledem k historické tradici i současnému turistickému potenciálu tramvajového spojení Jablonce s Libercem je prioritou Jablonce nad Nisou tramvajovou linku zachovat. V červnu pouze dojde k jejímu dočasnému omezení kvůli stavbě dešťové kanalizace na křižovatce ulic Budovatelů a Poštovní.

Mýtus: Zástupci Jablonce odmítají s DPMLJ a statutárním městem Liberec jednat

Nové vedení statutárního města Jablonec nad Nisou se sešlo s představiteli Liberce, Libereckého kraje, který na provoz tramvajové linky rovněž přispívá, DPMLJ a Dopravního sdružení obcí Jablonecka 5. prosince 2018. Řešily se otázky uzavření memoranda o spolupráci, náklady na provoz linky a absence adekvátního smluvního vztahu mezi objednatelem (Liberec), přispěvateli (Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj) a provozovatelem tramvajové linky (DPMLJ).

„17. prosince jsme obdrželi návrh smlouvy o finanční spolupráci ze strany Liberce a následně nás poněkud zaskočilo, že 21. prosince Liberec a DPMLJ uzavřely dodatek číslo jedna ke Smlouvě o veřejných službách v přepravě cestujících v městské hromadné dopravě na území statutárního města Liberec, ve kterém je uvedeno, kolik a komu bude Jablonec platit,“ vysvětluje primátor Milan Kroupa s tím, že vedení Jablonce o tomto kroku nikdo neinformoval. „Že dodatek hovoří o nás bez nás je jedna věc. Druhá věc je ale to, že na takovém základě nemůže Jablonec Liberci cokoliv legálně zaplatit,“ zdůrazňuje Milan Kroupa.

Následovala vzájemná korespondence mezi Jabloncem nad Nisou, DPMLJ a Libercem. Primátor Milan Kroupa celou situaci projednal 22. února na plánované schůzce s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, a proto se také nemohl dostavit na jednání s DPMLJ a zástupci Liberce ve stejný den, kam byl navíc pozván s nedostatečným časovým předstihem. „Prioritou Jablonce vždy bylo se dohodnout, a to i v případě zajištění autobusové městské hromadné dopravy. DPMLJ však činí takové kroky, včetně mediálních útoků, které nemůžeme akceptovat. Věřím však, že v případě tramvaje, i díky zapojení Liberce a Libereckého kraje, řešení schůdné pro všechny strany nakonec najdeme,“ uzavírá Milan Kroupa.

Náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) v reakci ČTK řekl, že nově vypočítaný příspěvek pro Jablonec vychází z modelu, který pro město vypracovala renomovaná společnost BDO. "My mu věříme, ale zároveň vítáme, že se na to nějaká jiná profesionální společnost podívá, aby ověřila správnost toho modelu," řekl Šolc. Příspěvek podle něj zohledňuje všechny náklady, které jsou s provozem linky spojené, odpisy, rostoucí mzdy řidičů i ceny energií. "Před tím žádný takový model zpracován nebyl a částka, kterou Jablonec platil, byla více méně odhadnutá," dodal Šolc.

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955, denně přepraví kolem 11.000 cestujících. Náklady na její provoz jsou podle Šolce kolem 100 milionů korun ročně, dopravní podnik utrží asi 15 milionů korun a zbytek dostává jako kompenzaci od Liberce, Jablonce a Libereckého kraje. Liberecký kraj přispívá na linku zhruba 17 miliony a kolem 46 milionů má v rozpočtu Liberec.

Za přispění EU se v posledních letech do obnovy trati investovalo téměř 700 milionů korun. Dokončit je třeba ještě úsek dlouhý zhruba 4,5 kilometru za 617 milionů korun a také prodloužení trati v Jablonci za 350 milionů. Na obě akce chce dopravní podnik žádat o evropské dotace.

www.mestojablonec.cz, čtk
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).