reklama

SLK má plán až do roku 2030. Nevylučuje se s tím, s čím šly letos do voleb ANO a ODS

8. 10. 2018
TO TÝDEN DAL: První říjnový víkend dal především odpověď na otázku, kdo bude následující čtyři roky vládnout na radnicích a měst a obcí Libereckého kraje. Kromě Tatobit na Jablonecku se všude uskutečnily komunální volby. Semilsko a Jablonecko volilo i senátora. V prvním kole uspěl post obhajující Jaroslav Zeman z ODS, který do rozhodujícího utkání postoupil s kandidátkou hnutí Senátor 21 Michaelou Tejmlovou.
SLK má plán až do roku 2030. Nevylučuje se s tím, s čím šly letos do voleb ANO a ODS
reprodukce z FB SLK

ODS na Jablonecku měla šťastný víkend. V Jablonci vyhrála i komunální volby, když porazila v jiných statutárních městech dominující ANO.

V Liberci bylo všechno jinak. ODS tu dosáhla na solidní výsledek, bude mít čtyři zastupitele, což je dvojnásobek oproti minulým komunálkám, ale „na bedně“ stáli jiní. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj získali v 39členném zastupitelstvu 16 mandátů, druhé ANO 11. Bronzová Změna pro Liberec, navzdory masívní kampani a nereálným očekáváním, bude mít jen šest zastupitelů.

Současný primátor Tibor Batthyány se do zastupitelstva nedostal, jeho uskupení PRO 2016 s podporou Svobodných získalo necelá čtyři procenta hlasů voličů, takže zůstalo, obrazně řečeno, spolu s ČSSD a komunisty, před vraty radnice. Skončila tím etapa, kdy městu vládla Změna a lidé ze zrušené buňky ANO. Liberec si může oddechnout. Skončilo období neinvestování, nepromyšleného sociálního inženýringu a rozpočet projídajícího populismu.

Liberecká ODS poděkovala voličům. Zdroj: FB lídra Petra Židka.

Velký debakl utrpěla Změna Jana Korytáře i u referenda. Byť bylo součástí předvolební kampaně jeho hnutí, hlasovalo v něm pouhých a necelých 15 procent Liberečanů, což k tomu, aby jeho výsledky někdo bral vážně, zdaleka nestačí. Když už za něj ale radnice musela doslova vyhodit dva miliony korun, mohou jeho výsledky posloužit alespoň jako vodítko, nakolik veřejnost chce, aby se opravoval lesní amfiteátr v Lidových Sadech, vykupovala hráz Tajchu a do majetku města se pořizoval zchátralý liberecký zámek, s nímž si jeho majitel neví rady. Tento „průzkum veřejného mínění referendem“ dal i jasný signál, jak moc občané nesouhlasí s rozšiřováním hazardu a že už mají plné zuby zlevňování v MHD. Je sice pěkné, že by děti a senioři mohli jezdit grátis, ovšem k mamutím slevám ve veřejné dopravě už došlo i bez referenda. Lidé, na které se žádná sleva nevztahuje, a přitom všechen ten populismus platí z daní, řekli jasné ne. Především tím, že referendum ignorovali.

Ke konání referenda se váže i poslední z předvolebních afér, kterou v druhý den voleb vyprodukovala změnařská propaganda. Moc se jí hodilo, že se kandidát Starostů Michal Hron dostal před jednou z volebních místností do (Změnou později zveličeného a Hronem seriózně vysvětleného) sporu s brigádnicí, která obhospodařovala transparent s textem o referendu. Udělala z toho aféru, kterak „lítý stařík napadl dítě“. Korytář si to pak chtěl s doktorem Hronem vyřídit i ručně, podle svědectví ale nakonec zůstalo jen u hysterického křiku na ulici.

Změna totiž nechala před volebními místnostmi postávat brigádníky vybavenými transparenty s grafikou evokující kampaň ZPL. Některým najatým studentům bylo pouhých patnáct let, a přitom dostali velice kontroverzní úkol. Měli kolemjdoucí informovat o místech konání všelidového hlasování, všem ale bylo jasné, že u pouhého informování nezůstane. To někteří lokální politici považovali za nezákonnou agitaci u volebních místností a měli obavy o regulérost voleb. Kromě Michala Hrona, který si chtěl transparent pouze vyfotit, to stejně vnímali i lidé z okruhu primátora Batthyányho, kteří dění před budovami monitorovali. Korytář to později přirovnal k situaci v 30. letech, kdy se obdobně v pohraničí chovaly fašistické soldatesky. Což už bylo hodně přes čáru. Hysterické jednání statutárního náměstka primátora, který vyhlásil, že jeho Změna potřetí vyhraje komunální volby se ziskem 30 a více procent, dosáhlo vrcholu.

Vychladl až s předběžnými výsledky voleb a po zjištění, že jeho referendum bylo velký propadák. Ve volbách, navzdory vražednému nasazení v nákladné kampani, utrhl necelých 14 procent a s pravděpodobností hraničící s jistotou skončí v opozici. Ledová sprcha byla pro Korytáře natolik zdrcující, že se okamžitě odmlčel s tím, že odpočívá. Stejně tak jeho propagandistický tým. Všichni si teď tiše lížou rány a jsou asi ve finále rádi, že to všechno ve zdraví přežili. Korytář, stále ještě ekonomický náměstek primátora, ale bude muset dořešit financování drahé kampaně a doufejme, že nezůstane brigádníkům dlužen. Slíbil jim po dvou tisících a pohled na transparentní účet Změny napovídá, že mu to nevychází. On ale v matematice nikdy nevynikal. Buď má peníze na jiném účtu, nebo ten změnařský zas tak transparentní není… Uvidíme.

Už v noci ze soboty na neděli se rozběhla jednání o možné radniční koalici. Vítězní Starostové oslovili druhé ANO i čtvrtou ODS, a poněkud nelogicky i pátý LOL!, v němž figurují odpadlíci od Změny Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová. Nahlíženo zvenčí zůstává nad tímto krokem lehce rozum stát, protože Baxa i Kocumová jsou stále krajskými zastupiteli za ZPL. Baxa navíc komunální politiku bere jen jako vedlejšák, protože pracuje v Praze, a Kocumová se profesionálně věnuje sportu, zpravidla startuje v zahraničí. 

Tým libereckého ANO uspěl, má jedenáct zastupitelů. Zdroj: FB libereckého lídra ANO J. Němečka.

Jen Jaroslav Zámečník, pravděpodobný primátor za SLK, ale ví, co má za lubem a co tím sleduje. SLK se už dohodlo na spolupráci s ANO a nikoho dalšího do koalice nepotřebuje. Co ale potřebuje je stabilita. Nezbytné je i eliminovat rizika plynoucí z dvojkoalice. Proto není divu, že se opakuje krajský model, kde spolupracují SLK, ANO, ODS a ČSSD. A tady je ten rozdíl. ČSSD není Změna, resp. LOL!, u  kterého se dá předpokládat, že se jeho exponenti sice od ZPL odloupli, ale ideologické zabarvení jim zůstalo.

Nebo se mohu mýlit a LOL! už se Změnou nemá nic společného ani názorově, do hlavy nikomu nevidím. LOL! (Liberec otevřený občanům) se v kampani rozhodně nepřetrhl, takže se o jeho programu příliš neví. Každopádně se ale nechci dopouštět stejných faulů jako příznivci Změny, kteří po vítězství SLK okamžitě spustili internetový povyk, že Zámečník je vlastně ODS, neboť ještě před pěti lety byl jejím členem, a že se vracejí staré (dobré) časy. To je samozřejmě nesmysl. Zámečník se s ODS rozešel, proto od ní odešel a zavítal do řad SLK. Třeba proto, že SLK a ODS mají některé principy blízko u sebe. Jde jim. mj., o normální chod věcí veřejných a rozvoj svěřeného území.

Bez diskuse pořád zůstává faktem, že SLK je široce rozkročené hnutí postavené na odpracované popularitě starostů, a ODS je standardní pravicová strana, která trpce zaplatila za svou minulost a postupně se vrací na výsluní. Starostové pro Liberecký kraj nyní volby vyhrávají na všech frontách, byť v jejích městských organizacích samozřejmě už mnoho opravdových starostů být nemůže. Jsou v ní ale lidé, kteří mají s praktickou komunální politikou zkušenost z jiných pater. Nyní se nově zastupiteli stali například ředitelka divadla nebo ředitel zoologické zahrady, tedy šéfové městských příspěvkových organizací. Na seznamu nově zvolených zastupitelů nechybějí ani bývalí náměstci primátora a jeden úřadující, který bude na pozici nejspíše pokračovat.

Z dosavadního vyjednávání zatím vyplývá, že libereckým primátorem pro volební období 2018-2022 by měl být Jaroslav Zámečník a náměstky za SLK Jiří Šolc a Ivan Langr. Celkem by měl mít primátor čtyři náměstky stejně jako dosud, celkový počet radních by se ale zvýšil z devíti na 11. V kompetenci ANO by mohl být rozpočet, hospodaření či investice. Na kraji to právě takto funguje, takže se podobný model nabízí i pro krajský Liberec. Město musí být Libereckému kraji přirozeným partnerem už proto, že v něm Kraj sídlí. Dosavadní praxe, kdy krajská a městská reprezentace byly často ve sporu, nikomu a ničemu neprospěla.

Uvidíme, volby skončily v sobotu, na závěrečný účet je přece jen brzy. Připravme se ale na to, že strana, na kterou zbyla opoziční lavice, zase nasadí kurs, který zvládá dobře. Bude „hlídat“ a v rámci toho i pomlouvat politické protivníky a dehonestovat jejich představitele. Je v tom dobrá, má dlouholetou praxi. Jen to vládnutí jí nešlo, v tom byla slaboučká jak čaj.

Mezi víkendovými událostmi ční ještě jedna, kterou nechci pro samou politiku opomenout. Báječné sobotní hokejové utkání mezi Libercem a Olomoucí. Bylo to už 0:3 pro hostující celek a zdálo se, že tři body na Moravu odveze Olomouc. Stal se ale menší hokejový zázrak. První gól Tygry vrátil do hry a následovaly dvě branky vstřelené ve vlastním oslabení. Pár minut před koncem to bylo 3:3 a zápas šel do prodloužení. V něm uspěl Liberec a doma zůstaly dva dosud nejzaslouženější body.

Liberečtí Bílí Tygři otočili zápas s Olomoucí dvěma góly ve vlastním oslabení. Zdroj: www.hcbilitygri.cz

Tento týden města a obce čekají povolební vyjednávání, bude se rýsovat budoucnost. Ta liberecká, načrtnutá vítěznými Starosty, nevypadá vůbec špatně. Titulní obrázek jsme stáhli z facebookového profilu SLK, byl ale ústředním motivem i jejich předvolebních novin. Kdo četl a prohlížel, ví, co má SLK v plánu až do roku 2030. A že se to vůbec nevylučuje s tím, s čím šly do voleb ANO a ODS.

Vítejte v (snad) lepších časech.


Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
8. 10. 2018 09:11
Klid
LOL je jen maskovací manévr, aby se dorauila Změna. Nic jiného za tím nehledám.
8. 10. 2018 09:13
Evžen
Takhle jasný to už dlouho nebylo. S LOL chce Zámečník jenom vycukat ODS, aby si moc nevyskakovala. Přece jen zná jejich myšlení, je jedním z nich.
8. 10. 2018 09:13
,
Nenašli jste na účtech Změny, kolik stál tisk "Snění"?
8. 10. 2018 09:15
Romana
Já ne, ale třeba špatě vidím
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2800174892
8. 10. 2018 09:18
hmmmm
já vidím dobře, a taky nic. Zde účet od začátku ledna.
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2800174892&f=01.01.2018&t=08.10.2018
8. 10. 2018 09:30
Jan
Koukam, ze se role otocily. Zde chvala koalice, na jl kritika vseho.
8. 10. 2018 09:37
Petr
To je snad jasny, ze to nemohou rozdychat. Mv by melo okamzite utnout dotace, at si koryto svou opozicni propagandu dela za svoje. Uz ted je v dluzich, protoze nejvetsi polozky kampane nezaplatil.
8. 10. 2018 09:42
au
Hlavne korytoweb zajima jen koryta. Lidi snad dali z 86 procent najevo, ze jim muze polibit zadni cast tela.
8. 10. 2018 09:39
Muj nazor
Lol je fikovy list pro zblble zmenare, uz je davno dojednano. Ods mista v rade a predsedy komisi.
8. 10. 2018 09:54
dotaz
Prej za ODS vyjedává Kittner a Červinka? Proč, když se od nich prý odstřihli?
8. 10. 2018 10:04
hmmmm
No a co? p. Červinka je, pokud vím, předseda MO ODS a p. Kittner má taky nějakou partajní funkci a k tomu je nejlepší vyjednávač, má zkušenosti. Koho si dá ODS do vyjednávacího týmu je čistě její věc a každýmu je po tom kulový.
8. 10. 2018 11:20
POZOR
Už to píšou v aktualizaci O: Červinka je šéf místní rady a J, Kittner je v regionální radě Za SLK taky vyjednává hejtman. To je normální, že se nasazují nejzkušenější lidi. To není nedůvěra k nově zvoleným, ale v normální straně to všechno musí schválit stranické orgány, proto se tam dávají lidé z partajních struktur.
8. 10. 2018 12:15
jasně
Je zcela normální, že se na kandidátku nasadí bílí koně, za které ve skutečnosti jednají staří provaření šíbři.
Zvykejte si, bude hůř!!
8. 10. 2018 10:08
ale, ale
Vám asi nedochází, že všechny trumfy drží SLK a ANO, ostatní je jenom bonus. Vezměte si, jak frčí krajské zastupitelstvo, protože je všechno předjednáno ve výborech a na předsedech klubů. K témuž se chce dopravovat SLK i v LIberci, aby přestaly ty noční představení, kdy se po třech hodinách projednává první řádný bod.
8. 10. 2018 11:47
jo jo
Mají se snad nedůstojně slejzat tajně po benzínkách ?? Už nemusí nic skrývat !!! Volič má na 4 roky útrum.
8. 10. 2018 11:54
ale, ale
volič si na čtyři roky zvolil. Jedinej, kdo má utrum, jsou koryta.
8. 10. 2018 11:32
???
Korytář fakt volal ODS? To se mi snad zdá! Ten chlap je neuvěřitelnej. Věřím, že marně.
8. 10. 2018 11:34
?
Myslí si snad, že ODS prodělala lobotomii?
8. 10. 2018 12:17
Ten, co v Liberci volit díky Bohu nemusí.
Tak schválně . Oslovte politiky, kteří se nějakým způsobem a z jakýchkoliv důvodů spojili nebo jinak kontaktovali se svatým Janem. Ať vám sami řeknou, jak dopadli. Říká se, že zkušenost je nepřenositelná. To konec konců uznal i odcházející primátor. ODS určitě není strana, která by na něco podobného kývla .
8. 10. 2018 12:31
Zuzana
Volal vsem, tak moc potrebuje mit radnicnu cecek na dosah.
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlásily Hejnice už 2. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).