reklama

Na Lesním staveništi, někdy snad koupališti, dosud ani tráva neroste. Voda také nic moc

9. 6. 2018
INVENTURA: Titulní fotografie je ilustrační. To aby bylo jasné, jak má vypadat koupaliště... Když v pondělí přinesla ČTK informaci, že se liberecké Lesní koupaliště alias Lesní staveniště bude v panujícím horkém počasí zavírat, neboť tam není vyseta tráva (!), uveřejnila jsem to jako fakt a polkla glosu, poznámku i ironii. Už se mi po stopadesáté o esenciální neschopnosti původce proměny Lesáku Jana Korytáře nechtělo psát.
Na Lesním staveništi, někdy snad koupališti, dosud ani tráva neroste. Voda také nic moc
Ilustrační foto
Slovo obskurní má tyto významy: Bezvýznamný, zapadlý, pokoutní nekalý, temný, podezřelý mravně závadný. Který význam se nerýmuje se Změnou?

Když o tomtéž koncem týdne psaly noviny a otiskly sérii Korytářových výmluv, proč to nejde, cukaly mi koutky. A když v pátek Změna vydala tiskovou zprávu, že se Lesák možná neotevře vůbec, vyprskla jsem nad tou kolosální neschopností smíchy.

Je nesmírně složitě pochopitelné, proč člověk s mnohasethlavým radničním aparátem za zády, s náměstkyní pro věci zelené v týmu, s technickými službami pod palcem a komunitními pracemi na povel nedokáže zorganizovat takovou samozřejmou maličkost, jakou je včas vysetá, vyrostlá a upravená tráva v areálu koupaliště. Toho koupaliště, které slouží jako vlajková loď "schopností" Korytářovy Změny, toho koupaliště, o jehož zmrtvýchvstání se během bezmála čtyř let (!) svého radničního angažmá Jan Korytář osobně zasadil. Dodejme, že se více méně jedná o počin jediný, k nějakému závěru jakž takž dotažený.

Lesák už sice v současném horkém počasí slouží, návštěvníci se ale popelí v hlíně na březích kolem zrekonstruované vany a konají potřebu, v lepším případě, v nedalekém lesíku. Brzy už budou při plavání rozhrnovat i kila napadaného nepořádku. Voda, protože se o ní nikdo nestará, začíná být zaneřáděná vším, co do ní upadlo. A přitom by si stačilo koupit v hobbymarketu síťku na tyči a občas jí ponořit…

Diskutabilní dílo za pár milionů (nikdo vlastně neví za kolik), které radnice nedokázala ani standardně vysoutěžit, natož si pohlídat, aby se tu neobjevil Korytářovými lidmi vždycky tolik kritizovaný nešvar jménem vícepráce a prodražování stavby, je evidentně smolař. Korytář už vyhrožuje, že se oficiálně neotevře ani v červenci. Na vině ale tentokrát není absence trávy, nýbrž absence Korytářových lidí v radě města, kde se měly schválit další peníze na dodělání díla. Neprošlo to, protože neekonomický náměstek chtěl zase nějaké výjimky na dokončovací práce a u přítomných radních pohořel. Patrně jim doteklo, že i taková stavbička, jíž oprava vany a úprava okolí Lesního koupaliště bezesporu je, potřebuje plánování a harmonogram, ne nahodilost a chaos, který projekt v hodnotě (snad) celkem osmi (!) milionů provází od samého počátku.

Pokořený Korytář porážku standardně nerozdýchal a osočil všechny kolem sebe, že mu nepřejí úspěch v podobě opraveného a s hezkým počasím zprovozněného Lesního koupaliště. „Blíží se volby a Změna nesmí mít žádné výsledky a žádný úspěch, přesně podle rčení, když chcípla koza mně, tak ať chcípne taky sousedovi,“ dal Korytář veřejně zacloumat svým majestátem v narychlo spíchnuté tiskové zprávě, jíž si ale pouze dělá alibi pro případ, že by se Lesák skutečně neotevřel ani v červenci. Potíž je v tom, že ona příslovečná koza Korytářovi chcípla už dávno a výhradně jeho přičiněním. Netřeba pod pláštík své meganeschopnosti zatahovat ostatní radní, jedině snad exkamarádku Zuzanu Kocumovou, která už na své povinnosti v radě evidentně peče. LOL!

Po tom všem jsem se včera ráno zajela na Lesák podívat. Protože je na bráně cedule „vstup zakázán“ vjela jsem bez porušení rozkazu na kole až dovnitř. V temné vodě bazénu plovala jedna borkyně, kolem vany muži v oranžových vestách, protože už mouchy padaly vedrem, předstírali práci. Tak snad alespoň zasadí tu trávu a provoz Lesního koupaliště bude moci „nadivoko“ pokračovat tak jako dny, měsíce i roky nazpátek…

Korytář měl evidentně špatný týden. Jeho loňský „hit“, když nechal na celý srpen zavřít Zvolenskou ulici kolem liberecké přehrady, se letos naštěstí opakovat nebude. Slíbil to primátor Tibor Batthyány a tím je snad potrhlému experimentu konec. Kdo je mobilní, stejně se jede raději vykoupat na přehradu jabloneckou, kde je, navzdory nynějším vedrům, neustále krásně čistá voda snesitelné teploty. Pláže jsou zatravněny, leckde posekány, pontony na vodě jsou přichystány k lapání bronzu a občerstvovací stánky jednou naplno. Kolem vody i přes hráz se dá pohodlně projet na kole – terénem i po cyklostezce, tam žádné zákazové značky nestraší. A vyřešila se i doprava na Tajvan. Sem taky kdysi nemohla motorová vozidla a městská policie, pokud jí pískli akci, měla vždycky žně. Pak jednoho krásného dne zákaz vjezdu zmizel a možnou kolizi auto/kolo/chodec vyřešil půlený chodník, kam se musí vejít pešák a cyklista. Auta a motocykly tu mají třicítku.

Snad se něco podobného vybuduje i v rámci avizované úpravy liberecké přehrady a pokusy s lidskou trpělivostí jednou provždy přestanou. Harcovská přehrada se bude opravovat dva roky, vypukne to příští rok a Zvolenská se uzavře. Což má ovšem logiku, to není uzavírka z plezíru a zjevná honba za diskutabilními politickými body.

Tím ale výčet zdokumentovaných neúspěchů statutárního náměstka pořád ještě nekončí. V pátek odpoledne vyšlo najevo, že „zimní“ primátor Liberce a současný náměstek Korytář prohrál soud s městem, v jehož vedení sedí. Zaplatit musí čtvrtmilionovou pokutu, která vznikla  v éře jeho kratičkého primátorování. Neřádný hospodář Korytář si totiž v čele radnice počínal jako monarcha a svévolně nepodepsal řádně vysoutěženou zakázku na přestavbu Soukenného náměstí. Za to Liberec nafasoval stotisícovou pokutu plus třicet za soudní výlohy. Škodu pak musel vymáhat po tom, kdo městu újmu způsobil. Ten se časem posunul do křesla statutárního náměstka, částka narostla a on soustavně pokutu odmítá zaplatit. ZDE. Nehrdinný hrdina dosud nepochopil, že důsledky amatérských politických her občas provětrají nejen městský, ale i rodinný rozpočet.

Statutární náměstek libereckého primátora se v končícím týdnu stihnul představit i jako velmi neschopný manažer, který vůbec nezvládá personální agendu na svých gesčních úsecích. Zašel ale tak daleko, že příběh jedné ze svých, zřejmě už bývalých podřízených, zveřejnil, ze svého úhlu pohledu pochopitelně, na propagandistickém webu ZPL.

GDPR - neGDPR, naplno zveřejnil osobní údaje jmenované a argumentoval tak nepříčetně, že oné paní nejspíš do budoucna způsobil nemalé profesní potíže. Kdo z normálních zaměstnavatelů bude chtít do týmu přibrat osobu, která vyžaduje home-office, byť má jako úřednice dřepět v kanceláři, jde jí evidentně jenom o výši gáže a během svého angažmá ve veřejném sektoru stihla zprostředkovat jediný "byznys": A to byznys za peníze svého zaměstnavatele! To rozhodně nesvědčí o kvalitě. Jistě, jde o ty růžové cykloherky, do jejichž provozu se město chystá nasypat, po sedmisettisícovém vzorku, další miliony.

Ale "dosť už bolo Korytáře...".

S novou partou jde do voleb nynější liberecký primátor Tibor Batthyány (exANO). Postavil se do čela bývalých členů Babišovy politické filiálky Agrofertu jménem PRO 2016. Přibrali k sobě Svobodné a v nadcházejících komunálních volbách chtějí zaútočit na 12 až 15 procent hlasů. Uvidíme. Každopádně je sympatické, že Batthyány sdělil jasně: "Chceme být atraktivní pravicovou alternativou". ZDE. Což je v době sílícího levičáctví v nejrůznějších podobách krok správným směrem.

Každopádně vznikl další partajní slepenec, který si brousí zuby na místa v libereckém zastupitelstvu. Sestava pro komunální volby se tak začíná rýsovat už před létem a je jasné, že důležitý pro sestavení budoucí vlády nad krajským městem bude koaliční potenciál. Co bude Změně platné, když jejím provařeným obličejům věrný roj zase nahází hlasy, když v nově zvoleném zastupitelstvu nebude nikdo, kdo by s ní šel do koalice? Když tam nebude sedět nikdo, kdo by s ní neměl osobní, nebo alespoň zprostředkovanou zkušenost? Do koaličního chomoutu by s ní lezl leda blázen! A občané chtějí věřit, že v komunálkách kandidují lidé svéprávní a alespoň elementárně rozumní.

Změně nijak nepomůže, že nejspíše ve vedení města konečně (!) vydrží celé volební období, což je v jejím podání rekord a premiéra zároveň. Z první, radniční koalice, jí partneři vymetli za pár měsíců a z krajské po dvou letech. Nyní asi svou nevýraznou misi, lemovanou podivnými experimenty a krystalickou neschopností, dokončí. Ovšem výhradně proto, že na sebe nynější exponenti ve vedení stotisícového města zbyli. Nikdo s bývalým ANO ani s rozklíženou a personálně oslabenou Změnou do jiné koalice vlézt nechtěl.

A tak to tam svorně pytlíkují, jak to jde a jak si to vzájemně povolí. Vrch má aktuálně křídlo primátorovo, jež snad negací změnařských nápadů naplní to, k čemu je momentálně užitečné: Znemožní Změnu a jejího vůdce natolik, že neodvratně odkráčí směr Propadliště dějin. To je tam, kde se tato obskurní sestava bude výborně vyjímat. Tam nevadí, že kam vstoupí, tam ani tráva neroste.

Hezký víkend. Má být letně.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
9. 6. 2018 08:20
Bingo
To je borec, ten pan korytar. Kam na ty exoty v liberci chodite?
9. 6. 2018 08:22
Velmi dobre
Koalicni potencial zpl uz nema vubec zadny. Po teto hruzovlade uz si snad vsichni ostatni daji pozor a pokoj.
9. 6. 2018 08:43
!
Jednotka neschopnosti? Jeden korytar
9. 6. 2018 08:55
Luboš
Jako obvykle. V mnohem s vami nesouhlasim, ale opet jsem se dobre pobavil.
9. 6. 2018 10:39
Vyzva
Prestante si okamzite delat legraci z naseho schopneho vudce, slunce naseho jasneho. Jeho genialita pak nema sanci vyniknout.
9. 6. 2018 11:21
Ach jo
Kdyz neni co by vyniklo, nevynikne, hloupy poddany
9. 6. 2018 09:27
dupro
Korytář prosazoval koupi libereckého zámku, ovšem pro jiné účely, než které "hlavou?" vymyslel nyní primátor. Ten chce do zámku nastěhovat osazenstvo rozpadající se budovy Uran. Tedy odbory poskytující sociální dávky potřebným i nepotřebným. Bude to vrchol úřednické moci, až lidé budou pro dávky docházet na zámek. To se pro ten zámek nenajde vhodnější uplatnění?
9. 6. 2018 10:43
Jj
Stejne dementni napad jako ty korytarovy. Urednikum musi stavit dva plne baraky ra d nice a novy magistrat. Pak tu mame panelak socialky vedle up. Zamek nechat majiteli, at se stara. Jiste si ho s nejakym zamerem kupoval.
9. 6. 2018 10:40
Dotaz
Kdo je v liberci Svobodny?
9. 6. 2018 10:45
Jozef
Co si jenda ta ctyri roky nasporil vrazi do pokuty. Smutny konec jednoho ambiciozniho nemehla.
9. 6. 2018 11:22
Ale, ale
Nebojte, on si to vezme jinde
9. 6. 2018 14:58
Lol
Tleskam za radu novych postrehu.
9. 6. 2018 15:44
Kamil
Hezké shrnutí , ale proboha opět a stále dokola a několikrát "tráva se seje !!!!!!!!" nikoliv sází to je taková ostuda až to bolí !!
9. 6. 2018 16:09
AR
Opraveno, diky za upozorneni. Mičurinec ze me uz asi nebude.
9. 6. 2018 21:24
Jiri
No vidite, Korytar po čtyřech letech končí a vysledkem je absolutni nula. Nic a nic. Ani to lesni koupaliste nedokazal dokoncit.
10. 6. 2018 09:30
Hmmm
Čipera jeden.
10. 6. 2018 09:29
Jan
O cem byste psala nebyt p. Korytare? Pravda je, ze toho za tyden stihl napachat dost.
10. 6. 2018 20:39
Jiří
Máte pravdu, nebýt Korytare, nebylo by o cem psat. Koritar je jen .... no radeji nebudu popisovat.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).