reklama

Mezi libereckými politiky má Změna těch, co mají potíže se zákonem, paradoxně nejvíc

21. 3. 2017
SERIÁL: Bezúhonnost, morálka, prozíravost, bystrost, úcta k zákonu – to všechno by měl splňovat člověk, který se rozhodl vstoupit do jakéhokoli patra politiky, nebo přijmout pozici, kterou platí daňoví poplatníci. Zastupuje přece zájmy občanů. Jaká je ale situace v místních, libereckých poměrech? Paradoxně nejvíce politiků, kteří se dostali do křížku se zákonem, má Změna pro Liberec.
Mezi libereckými politiky má Změna těch, co mají potíže se zákonem, paradoxně nejvíc
Ilustrační foto
Nepravomocně odsouzení:
Jan Korytář (ZPL)
Zuzana Kocumová (ZPL)
Kateřina Absolonová (ZPL)
Ondřej Červinka (ODS)
Jindřich fadrhonc (tajemník MML)

Pravomocně odsouzen:
Tomáš Absolon (podnikatel s vazbou na ZPL)

Obvinění:
Martin Půta (SLK)
Luděk Nečesaný (ředitel KNL)

Ano, ta Změna, která před lety, když se drala na politické výsluní lemované tučnými prebendami, všechny ostatní kádrovala a špinila bez příčiny. Jen na základě svých dedukcí, mnohdy v principu chybných. Ta Změna, která se na svůj vrchol vyšplhala po zádech politiků, svých předchůdců, které soustavně kritizovala a bezdůvodně kriminalizovala.

Sestavili jsme žebříček politiků a dalších s politiky pracovně spjatých lidí, kteří se během svého angažmá dostali do hledáčku tuzemské justice. Pro někoho možná příslovečné sčítání jablek a hrušek, protože skutky, pro něž se osoby veřejně známé do spárů represívních orgánů dostaly, jsou nesouměřitelné. Jako shrnutí toho, co se aktuálně na nejrůznějších bitevních polích děje, i pro orientaci, snad přehledné. Zaměřili jsme se jen na činné politiky a osoby placené z veřejných peněz, které jsou stále ve svých funkcích.

Momentálně nejznámějším, protože nejaktuálnějším, je případ dotačního a ekonomického náměstka libereckého primátora Jana Korytáře, lídra Změny pro Liberec (ZPL). Byl odsouzen za to, že v době, kdy byl krátce primátorem (přelom 2010-2011), nekonal, neúřadoval a způsobil tím Městu Liberci škodu v celkové výši 130 tisíc. Ty má podle soudu městu zaplatit jako náhradu škody za pokutu, kterou Liberec dostal, když Korytář svévolně zrušil veřejnou zakázku na rekonstrukci náměstí a nevypořádal ani agendu s vítěznou firmou. Spolu s příslušenstvím má náměstek platit kolem 200 tisíc korun. Odvolal se ale, takže je stále odsouzen jen nepravomocně.

Zastupitelky Změny Zuzana Kocumová a Kateřina Absolonová doplatily na své hlasování v libereckém zastupitelstvu a staly se součástí příběhu, který vešel do dějin Liberce i justice pod názvem Causa 23 zastupitelů. Členové zastupitelstva z let 2006 - 2010 chodí před soud kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku. V říjnu 2015 okresní soud vyměřil zastupitelům tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a vrátil případ zpět okresnímu soudu. Liberecký soud se tak bude vleklou causou někdy zabývat už počtvrté. Soudy případ prodeje městského pozemku, který podle státního zástupce získali pod cenou majitelé prosperujícího autosalonu, řeší už šestým rokem. Osudné hlasování se uskutečnilo už 26. dubna 2007. Do spárů justice spadli tehdejší koaliční i opoziční politici, kteří si časem vyměnili role. Všichni se svorně brání, že rozhodovali na základě podkladů, které jim připravili městští úředníci. Ti ovšem obžalováni nejsou. Tři současní a dvacet bývalých zastupitelů jsou nyní v pozici nepravomocně odsouzených, stejně jako Korytář.

Z nynějších zatím ještě koaličních zastupitelů je tak nepravomocně odsouzená už jen členka Rady města Zuzana Kocumová a předsedkyně klubu zastupitelů ZPL Kateřina Absolonová. Ta je zároveň manželkou bývalého sponzora Změny Tomáše Absolona, který byl jako jediný v Liberci pravomocně odsouzen za korupci. Trest padl za to, že chtěl uplatit dnes komunistického poslance a tehdy ředitele krajské Zdravotnické záchranné služby Stanislava Mackovíka, po němž žádal výhodu jako majitel nemovitostí na libereckém letišti.  

Z dosud činných, dnes opozičních zastupitelů, zůstal v kategorii nepravomocně odsouzených už jen jediný - Ondřej Červinka z ODS. Ostatní lokální politici se z komunální politiky stáhli.

Vždycky moralizující a kádrující Změna ale fakt, že je někdo byť „jen“ nepravomocně odsouzen, nebere nijak vážně. Loni postavila do čela kandidátky pro krajské volby tehdy obžalovanou Zuzanu Kocumovou. Ta ale, stejně jako Změna, v krajských volbách propadla. Dnes má Změna čtyři mandáty v krajském zastupitelstvu a tvoří hodně nekonstruktivní opozici.

Na liberecké radnici působí ještě nepravomocně odsouzený tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc. Nejvyššího libereckého úředníka dostihly problémy, na něž si zadělal ještě jako tajemník českokrumlovského městského úřadu. Fadrhonc podle státního zástupce měl v roce 2009 spolu s dalšími obžalovanými zmanipulovat výběrové řízení na zakázku modernizace elektronického systému na radnici v Českém Krumlově. Tím měli v dodávce IT technologie, v rozporu se zákonem, zvýhodnit jedinou firmu. Zakázku ve výši více než čtyři miliony korun rozdělili na devět menších, aby se vyhnuli řádnému výběrovému řízení. Za to padla obžaloba za zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu pletichy při hospodářské soutěži. Podle informací médií byl prý tajemník nedávno odsouzen českobudějovickým soudem k podmíněnému trestu 21 měsíců. Nepravomocně.

Lidi, kteří mají problém se zákonem, najdeme i mezi krajskými politiky. Jsou tři. Kromě již jmenovaných, nepravomocně odsouzených Jana Korytáře a Zuzany Kocumové ze Změny, se s orgány činnými v trestním řízení potýká už jen hejtman Marin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj (SLK). Ten je ale zatím stále „jen“ obviněný v cause libereckého kostela Máří Magdalény a je podezírán, že se podílel na dotačním podvodu. Dotace ale vyplacena nebyla a Půta neustále popírá, že by dostal jakýkoli úplatek. V jeho neprospěch hovoří jen jakési tabulka, která se našla u pracovníka stavební firmy. Obsahuje cifry a jména a policie usoudila, že jsou to plánované úplatky. V té tabulce ale figuruje i jméno Jana Korytáře. Veřejnost na základě zveřejněných odposlechů pseudokrimihistorku zná pod pojmy Pan Nejvyšší a Pan Nejčistší.

Hejtmanova causa se nedávno posunula, jeho případ policie postoupila příslušnému státnímu zastupitelství a záleží na státním zástupci, zda se Martin Půta z kategorie obviněný posune mezi obžalované. Stejně je na tom i ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. Oba policejnímu vyšetřování kvůli údajně korupčním skutkům čelí už léta.

Hejtman jako osoba obviněná přesto dokázal se svými SLK drtivě vyhrát krajské volby a zůstat v křesle už druhé volební období. Policie vyšetřování hejtmana ukončila po téměř třech letech a navrhla státnímu zástupci, aby Půtu, dalších 12 lidí a čtyři firmy obžaloval. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení.

Luděk Nečesaný, navzdory tomu, že bezprostředně po svém obvinění dal funkci k dispozici, je nemocničním ředitelem stále. Tady se kruh uzavírá. Za zmínku určitě stojí fakt, že Luďka Nečesaného do funkce direktora nejdůležitějšího zdravotnického zařízení v kraji povolala Změna, když byla v letech 2012 – 2014 součástí krajské koalice. Její tehdejší náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová měla na povel právě zdravotnictví.

Ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného a jeho manželku policie navrhla obžalovat kvůli zdravotnickým zakázkám. Má padnout i obžaloba na představitele zdravotnické firmy, který měl poskytnout úplatek. Případ souvisí s údajným předražením zdravotnických zakázek za vybavení kardiocentra a traumacentra v liberecké nemocnici za 239 milionů korun. Týká se to tendrů z let 2008 až 2009. Modernizace oddělení byla podle policie předražená o 24 milionů korun a peníze inkasovala na základě účelově fakturovaných služeb společnost Sarmed, kterou tehdy vedla Nečesaného manželka Šárka. Podle policie to byly úplatky.

Hlasitý a vždycky pohotový senátor a dlouholetý teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) jednou v horní komoře parlamentu řekl, že časem se obvinění  a posléze obžaloby dočká každý komunální politik, stane-li se terčem neziskovek a nejrůznějších "orgánů" rádoby trousích dobro. Liberec je toho dokladem. Pikantní každopádně je, že žebříček, sestavený výhradně z otevřených zdrojů, vede Korytářova Změna pro Liberec, ve svých očích křišťálově čistá neziskově-politická síla, která sama sebe nominovala do role strážce morálky a zásadovosti.

Těsně vedle.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
21. 3. 2017 06:34
Jan
ano, máte hezkou fotku, sptravedlnost je slepá.Sčítáte hrušky a jablka. Nevidáte rozdíl mezi neúmyslnýžm činem a korupcí.
21. 3. 2017 06:38
Radar Radarovič Změnov
Jestli máte na mysli neúmyslný čin, pak připusťte, že Korytář spáchal svůj čin úmyslně, z nenávisti a hlouposti, z pocitu moci. Což je asi nejhorší co se mohlo stát. Ostatní do toho spadli náhodou,z neznalosti... Jenom p. Korytář KONAL ÚMYSLNĚ.
Tento článek chválím, je to všechno pěkně pohromadě a všichni vidíme, jaká banda nám tu vládne.
21. 3. 2017 08:51
Veritas
Naprostý souhlas
21. 3. 2017 19:22
kopal
Já teda nevím, ale za korupci byl zatím odsouzen jenom manžel MUDr. Absolonové a sponzor Změny, která se ho rychle a účelově zřekla, ale jeho peníze jí byly vždycky dobré. Stejně jako peníze krále libereckého hazardu. Ta Změna, to je ale ryzí charakter.
21. 3. 2017 07:16
Olda
No nevím , je to takové vycucané z prstu a hodně pokroucené. Nehospodárnost při řízení města má jiné přeborníky, to víme
21. 3. 2017 10:07
xx
Taky článek chválím. Postavený na argumentech - z veřejných zdrojů, takže, Oldo, žádné vycucané z prstu.

A nehospodárnost? Ta je přece jedním z principů "práce" právě Čmeloudů, jsou zvyklí, že on jim vždycky někdo nějakou tu dotaci přiklepne. Navýšení počtu úředníků MML o cca 60, utrácení desítek milionů naspořených na splácení dluhu města, rozhazování o cca 180 milionů vyšších daňových výnosů na naprosto zbytné a nepotřebné projekty (zájezdy do Žitavy, Španěl, milionová alej ve Vítězné, atd.) to je pro mne znak nehospodárnosti.
Ale klidně si, Oldo, plkejte dál ...
21. 3. 2017 12:59
Olda
Nazýváte názory jiných plky ? Víte, že tím porušujete zdejší pravidla diskuse ?
21. 3. 2017 15:53
Liberečák
Plkáte Oldo. Zřejmě budete jeden z Korytářových čmeláčích parazitů, bezpracně žijících z nakradených veřejných peněz - pardon, vy vykrádání veřejných peněz říkáte "projekty" a "granty".
21. 3. 2017 07:21
Dan
Dobré shrnutí, ať lidé vědí kdo je škůdce.
21. 3. 2017 07:34
Karel
Korytářovci, banda ničemů a škodičů Liberce! Ven s nimi z radnice!
21. 3. 2017 07:45
OK
Spravedlnost je slepá, ale není blbá.
21. 3. 2017 08:35
Josef
Ke cti vám je, že přiznáváte sčítání hrušek a jablek, jako článek pro ty co neznají pozadí hlouběji je to ohýbání faktů v neprospěch Změny. Co ale tady čekat, její pomlouvání máte v popisu práce.
21. 3. 2017 08:38
omyl
Snad pro ty co znají pozadí, ne? Josefe, Josefe. Máte v tom zmatek. Faktem je,že na každý skutek se dá nahlížet různě, objektivní je jením to, že byl někdo odsosuzen a můžeme si o rozsudcích myslet svoje.
21. 3. 2017 08:47
Otto
Absolon - pravomocně
21. 3. 2017 08:54
Veritas
Ještě bych měl jednu připomínku. Pravidelně sleduji jak tento web, tak i Náš Liberec. Zatím co zde, je každý den něco nového, na NL se komentáře objevují už opravdu jen sporadicky a o oktuální zprávy tam nezavadíš. Napadá mě, že by už nebylo o čem a o kom psát????? No jo, pozitivní zprávy o protivnících a i úspěšných firmách a s nimi souvisejících klubech, se asi píší hodně špatně.
21. 3. 2017 09:36
Igor
To je jednoduché, tady je linka zdřejmá a neměnná, kdežto na NL je především propagandistický nástroj Změny, která teď úplně neví jak a s kým dál ... A Tauchman, teda krom toho že neumí psát obecně, tak neumí psát nestranně, resp umí jen uboze hejtovat, tak teď čeká na notičky od Korytáře, kdo bude příští obecní nepřítel.
21. 3. 2017 09:45
Veritas
Ano, naprostý souhlas. Poslední trapný článek je z 18.3. Musím to napsat sem, protože na NL mám zakázaný vstup, stejně asi jako většina těch, kteří s Tauchmanem nesouhlasí.
21. 3. 2017 11:55
lada
Za malo penez malo muziky. Dostali jen 400 tisic od MV a za to se moc parady nenadela. Ty co to tam ctou si ale vystacej, diskutujou mezi sebou. Grafomani nepotrebujou novinky, oni pisou bez priciny.
21. 3. 2017 09:15
hmmmm
Kdyz se to takto shrne, vypada to pro ty kristalove ciste dobros.ry katastrofalne.
21. 3. 2017 14:03
mmmmh
Á,pako vyzvracelo svů názor
21. 3. 2017 09:25
rada
Ucelove. Mela byste psat o vsech co kdy byli pres soudem. Ods cssd. Tohle nema cenu.
21. 3. 2017 09:28
!!!!!
K cemu by to bylo? Uz jsou mimo. Dulezitelsi je kdo vladne ted. To je podstatne a moc poucne. Ze je zmena u soudu jako doma. To neni normalni stav!!!!!!!
21. 3. 2017 09:42
Veritas
Článek pojednává o těch, kteří byli odsouzeni a jsou ještě v politice aktivní. Ano, bylo tady dost lidí před soudem a i těch, kteří byli jen očerňováni. Kolik napadení, udání a očerňování ze strany Změnařů se nakonec ukázalo jako pravda?
21. 3. 2017 09:59
Poděkování
Děkuji za článek. Více než výmluvné shrnutí. Že piští členové sekty, je přirozené, když jejich sekta má největší počet obviněných a souzených.
Však oni jim to voliči spočítají, můžou křičet v diskusích jak chtějí. Projekt Změna by měli pro neúspěch odpískat a zkusit si najít nějaké civilní zaměstnání. Měli by opustit ty trafiky, za které berou nezaslouženě velké odměny ale práce pro město je jedná velká nula.
Pravda, když odpískají projekt Změna, upadnou mnozí sektáři a jimi naverbovaní noví úředníci magistrátu do chudoby. Ale aspoň si zkusí, jak žijí obyčejní lidé, kteří se živí nepolitikou.
21. 3. 2017 19:17
Veritas
Kdfo byl před soudem??? Kdo byl odsouzený??? Prosím, buďte konkrétní. Máte možnost. Napište kdo???
21. 3. 2017 11:13
Venca
Hodne vedle je p. Roubalova. Nejde srovnavat to co udelal puta s tim za co byl odsouzen korytar. Korytar se neobohatil, on jednal cestne a spravedlive. A ted vazne: dobre poskladana fakta, netreba nic prekrucovat a upravovat, staci citace z tisku poskladat za sebou. Efekt zarucen. Je videt ze autorka ma dlouholete zkusenosti ve svem oboru.
21. 3. 2017 12:01
Hans
Korytář nejednal čestně a poškodil město. Ještě obelhal radu města, když jim neřekl pravé důvody toho, proč mají hlasovat pro jeho materiál. Měl tam napsat jasně: Nenávidím Syner, a proto mě nějaká soutěž nezajímá. Měl jim říct : Na námitky neodpovím, protože jsem líný a neschopný.
21. 3. 2017 12:36
AntiZměnař
Ano, stačí poskládat fakta. A ti křišťálově nejčistší jsou najednou nejumazanější. Takže by Změnaři měli s nápravou skrz naskrz prohnilého světa začít u sebe.
21. 3. 2017 15:26
Veritas
A co udělal p. Puta? Ví to víte? V tom případě by jste to měl oznámit, jinak se také dopouštíte trestného činu. Pokud si to jenom myslíte, respektujte zákon. Je to zase jen to změna ruské pomlouvani. Pan Puta odsouzen nebyl, nebyl zatím ani obžalován. To byl odsouzen. To je ten zásadní rozdíl.
21. 3. 2017 14:31
Igor
A Půta se nějak obohatil ? Ono i z cloudu Změny pronikaj informace, ze kterých se zdá Půta žádnej úplatek asi nepřevzal ...
21. 3. 2017 11:51
vo to go
Nejstupidnejsi je' ze korytar si to zpusobil sam a jeste ho do toho dostali bratri z oziveni. Revoluce pozira svoje ditka.
21. 3. 2017 13:56
jen počkej
Tady je první odstavec totální blábol.CIT.CHtěla tučné prebendy...kdo je měl předtím? To je OK?Další....Vyšplhala se po zádech politiků svých předchůdců. No to je snad normál na celém světě, že se politici střídaj,kdyby tam nikdo nebyl, tak nebylo po čem šplhat,že.NO,je to jen rozbor či úvaha jednoho člověka,navíc skoro vlastníka tohoto webu,tak proč né,má na to právo.
21. 3. 2017 15:41
hanus
Zmena je vubec plna paradoxu. Odsouzeni za korupci mezi blizkymi bijcu proti korupci. Uz jen chybi aby se mezi nimi objevil gambler.
21. 3. 2017 16:08
Jarda
Kocumová je borkyně. Běhá jí to rychle a dobře, ale místo bílé stopy by měla zajet do kanalizace. U soudů jí to už tak skvěle nejde. Kachní žaludek. To samý Mr. Korytář. Místo aby oba chodili kanálama, pořád se někam cpou.
ano
19. 4. 2018 20:01 Hnutí ANO si vybralo lídra kandidátky pro podzimní komunální volby v Liberci. Bude jím ředitel soukromého Technického muzea v Liberci Jiří Němeček.
nový bor
19. 4. 2018 15:01 Na hlavním náměstí v Novém Boru na Českolipsku začali instalovat atypickou mělkou kašnu, nazvaná je "Po fajrumtu". Připomíná Nový Bor jako město skla.
nová čtvrť
19. 4. 2018 12:05 Na okraji Liberce při cestě na Jablonec n. Nisou možná vznikne nová čtvrť s 800 byty, školkou i domovem pro seniory. Projekt je ale teprve na začátku.
nádraží jn
19. 4. 2018 12:04 Jablonec nad Nisou požádá SŽDC o převod dolního nádraží určeného k demolici. Dům z konce 19. století stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).