reklama

Korytář a jeho parta rozehráli odvolávanou, což je verze vybíjené hrající se v politice

10. 2. 2018
INVENTURA: To byl zase týden. Dozvuky úžasného sportovního víkendu, kdy vyprodaná liberecká aréna zažila hned ve dvou po sobě jdoucích dnech standing ovation pro hokejové legendy, rychle zastínila dost ukoptěná událost z lokální politiky. Liberečtí radní se během svého jednání rozkmotřili natolik, že éterem už zase létá snaha odvolávat primátora. Novináři měli k dispozici tiskovou zprávu Změny, která chce odvolávat, stanovisko primátora a vyjádření náměstka Ivana Langra.
Korytář a jeho parta rozehráli odvolávanou, což je verze vybíjené hrající se v politice
Ilustrační foto

Z toho už se dalo usoudit, co se vlastně za zavřenými dveřmi stalo. Nebylo ale jasné, koho primátor tak těžce urazil. Detaily pak pro náš server osvětlil další z náměstků primátora Tomáš Kysela, který přiznal, že celá anabáze vznikla kvůli jeho prášku. Statutární náměstek primátora Jan Korytář si prý primátorovu poznámku o "prášečku" a pauze (ZDE) vztáhl na sebe a máme tu tragikomickou zápletku, kterou nevymyslíš.

Korytář a jeho parta hbitě rozehráli odvolávanou, což je verze vybíjené hrající se v politice. Chce ze hřiště dostat svého nemilovaného spoluhráče, jenž je ale stále jeho ne-koaličním partnerem a s nímž to hřiště dobrovolně sdílí. Hledal proto záminku, která by mu nabila. Naskytla se historka hodící se spíš na letní tábor nebo do pomocné školy. Pokud by se ale nestala, našla by se jiná. Korytáře se zmínka o potřebě vzít si prášek dotkla natolik, že uraženě opustil jednání rady a následovali ho, prý za užití peprných výrazů, jeho věrný Josef Šedlbauer i nevěrná Zuzana Kocumová. Nevěrná proto, že už s Korytářem nekamarádí a opustila řady jeho partaje, čímž se mocenský poměr v radě značně promíchal.

Píši „prý“ proto, že u toho byli jen radní. Nemám ale důvod nevěřit Kyselovi. Změnou totiž mocně zacloumala hysterie. Bylo to patrné už z dikce její tiskové zprávy. Tomáše Kyselu zřejmě celá situace mrzí, protože nevinná konverzace posloužila jako metla na primátora. Stalo se. Možná ta legrační historka vejde do novodobých dějin Liberce. Zvlášť najde-li se čirou náhodou síla, která primátora odvolá. Uvidí se 22. února.

Podle mého mínění ale Změna na odvolání Tibora Batthyányho z pozice primátora nabito nemá. Naznačují to opatrná vyjádření ostatních lokálních politiků sedících v zastupitelstvu, která se vyskytla v éteru. A velkou měrou k tomu přispěla i diplomacie hodná slona v porcelánu, kterou vyprodukoval lídr rozklížené Změny Korytář. Osočil totiž zástupce Starostů, že si chtějí přivlastnit klady vyplývající z dohody s libereckou teplárnou. A protože pohled z jedné strany je vždycky jednostranný a pravda je vskutku relativní pojem, ponechme oběma stranám jejich úhel pohledu. Viděno zvenčí je ale zřejmé, že všechno, co Korytář s teplárnou dohodl, by bylo k ničemu, pokud by závěry nepomohli schválit Starostové. Jeho ZPL už jednotné hlasování neprovozuje. Všechno ostatní jsou plané řeči, jež jak známo nemají cenu.

Jan Korytář a jeho Změna je zvláštní úkaz. Předtím, než se dostala do liberecké vlády, uměla oslovit dost voličů, protože se k moci sápala po zádech svých soupeřů, za pomoci spřízněných i vlastních médií zveličovala jejich pochybení a metodou negace oslovovala nespokojené. Zvláštní úkaz už proto, že tento postup aplikovala dávno předtím, než si jej osvojilo ANO. Populistická metoda je totiž univerzální.

Změna už s tím ale nevystačí. Má za sebou více tři roky vládnutí, mnoho měsíců a dní, kdy měla čas, prostředky i lidi na to, aby předvedla, co umí. Že něco vůbec umí. Nepředvedla nic. Jen další rozkol s politickým partnerem, který s ní, dílem i díky nezkušenosti, šel do koalice. Dlouho jim to nevydrželo. Tak jako se rozpadla první změnařská koalice v Liberci a koalice na kraji, rozklížila se, zatím nejostudněji ze všech, i tato politická spolupráce.

Korytář evidentně není nejlepší taktik, když si myslel, že může dospělého chlapa, kterému nabídl primátorský řetěz ve vidině, že se konečně dostane k moci a penězům, vodit na drátkách. To nemohlo vyjít, už kvůli ješitnosti. Sebe lídr Změny přecenil, Tibora Batthyányho podcenil. Výsledky se dostavily a zřejmě si jich budeme užívat až do konce volebního období. Lidé z party vyloučené z ANO vědí, že jejich politická kariéra skončila, hledí se jen udržet v sedle a zabránit nevratným krokům, jež chce Jan Korytář ještě stihnout nebo zahájit, aby měl co vystavit ve volební kampani. Na rozdíl o něj na to lidé z exANO sílu, ve spojení s opozicí, mají. To bude stačit. Čtyři roky zabrzděnému městu to sice nijak zvlášť neprospívá, ale přežije to.

S ANO se ale v Liberci, stejně jako v celé republice, musí v blížících se komunálních volbách počítat. Bylo by hloupé namlouvat si, že ne. Proto je důležité, koho v krajském městě ANO napíše na kandidátku, kdo bude jejím lídrem. V současné politické konstelaci sice národ za ANO zvolí i ledního medvěda, ale je třeba postavit někoho akceptovatelného, někoho, kdo bude mít potenciál vést i spolupracovat.

Jedničku za Starosty i ODS už známe. Jaroslav Zámečník, dlouholetý šéf Euroregionu Nisa, je volba SLK. Petra Židka, ve snaze nasadit novou tvář, nabízí ODS. Ostatní politické strany se zatím nevyjádřily. Změna zase tlačí Jana Korytáře, takže o budoucí spolupráci s kýmkoli evidentně nestojí. Nulový koaliční potenciál ZPL je totiž především dílem jejího šéfa. Nepovedenou koaliční spoluprací poučené partaje, a to jsou v Liberci už skoro všechny, snad budou uvažovat v horizontu celých čtyř let. Čtyř roků, které věnují městu a jeho občanům, ne hádkám, hysterii a naschválům.

Nebezpečně se v českém mediálním prostoru skloňuje přímá volba starostů a hejtmanů. Tím, že se vládnoucí ANO bude muset zřejmě opírat o podporu okamurovců a komunistů, a prezident Zeman je tomu milostivě nakloněn, je to reálné nebezpečí. Nechci upírat občanům, aby městům, obcím a krajům vládl ten nejoblíbenější, a tudíž nejpopulárnější komunální politik, kterému voliči dali nejvíce hlasů. Promítám si ale tu situaci do aktuálních libereckých reálií a mrákoty jsou nedaleko. To byla teprve komedie!

Asi podobná, jako když na čerstvě zahájených olympijských hrách v Jižní Koreji tvoří ženský hokejový tým  hráčky z obou znepřátelených států poloostrova. Sport musel ustoupit politice, a tak bude o nejcennější medaile, kterých sportovec může dosáhnout, bojovat nesehrané družstvo, v němž si hráčky vzájemně nerozumějí ani v základním výrazivu. V novinách psali, že Severokorejky mají svoje, pro Jihokorejky užívající anglické termíny nesrozumitelné názvy pro jednotlivé herní prvky. A protože Kimovy reprezentantky neumí anglicky, nerozumí ani tomu, co jim velí kanadská trenérka.

A proč míchám přímou volbu starostů s korejským hokejem? Protože i ten nejlépe míněný počin bude mít reálnou podobu, bude se aplikovat do praxe. Proto je dobré nejprve si jej promítnout na konkrétní situaci.

Přímé volbě starostů a hejtmanů proto raději říkám: Děkuji, nechci. Jsem vcelku spokojená se zastupitelskou i parlamentní demokracií, kterou jsme si vycinkali klíči. Je sice hodně těžkopádná, komplikovaná a někdy i žertovná, ale nic lepšího se dosud nevymyslelo. Horšího ano. Prožila jsem v tom pokusu o lepší zítřky nejkrásnější roky života a opravdu mi to stačilo.

Všem normálním lidem hezký víkend plný sportovních zážitků.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
10. 2. 2018 10:39
Luboš
Dneska vam do komunalu moc lidi nevleze. Nejdriv musi do registru napsat jaky ma najetek aby zlodeji vedeli kam zajit, potom mu propaganda konkurencni strany znici povest.
10. 2. 2018 08:10
Michal
S tim korejskym hokejem dobry priklad. Nesourode druzstvo vedene trenerem odjinud. Prevedeno do Liberce - ustavi se koalice stran x + y, primator populista ze strany z. Gulas dokonaly, mesto zabrzdene navzdy. Taky dekuju, nechci. Jenom hra na primou demokracii. Na slovensku primo voli zupany, obdobu hejtmanu, a sup. Byl tam fašoun.
10. 2. 2018 08:52
Lide, budicek!
Kdo prime referendum chce? Bolsevik a byzbyspolitik kanimura, ktery tam vidi tema, ktery ho udrzi ve hre o miliony za mandaty. O lidi jim jde asi jako buresovi. Bolsan je vedenej zrudnou ideologii, bures a kanimura vidinou dalsiho zbohatnuti bez prace.
10. 2. 2018 14:27
josef
Kanimura, nebures a neobolsevik, takova bude ceska politicka reprezentace, kolonie ruska a ciny. Orwelovy vize se postupne naplnuji.
10. 2. 2018 19:14
Oprava
Byznyspolitik
10. 2. 2018 13:51
Lol
To je nejcastejsi model. Rada podle dohod po volbach, primator nebo hejtman martan s vlastnim mocenskym aparatem. Nefunkcni.
11. 2. 2018 07:35
Pavel
Máme zastupitelskou demokracii, ne primátorský systém. To je cizorodý prvek. Stejně jako když si prezident hraje na absolutního monarchu a ignoruje v parlamentním systému parlament.
10. 2. 2018 08:13
zuzana
Zvlastni vybijena. Vyhazovana se hraje jen v jednom tymu, souper je ma na lopate uz predem. Dobry. Tesim se na Sablikovou, jede po obede. Snad to holka zvladne.
10. 2. 2018 09:54
Jozef
Vetsina lidi v mem okoli je nazoru, aby se tato fraska dohrala do horkeho konce.
10. 2. 2018 08:49
Doporuceni
Co kdybyste udelali anketu, co na primou volbu starostu/hejtmanu rikaj lidi a svoje moudra sirili az pak
10. 2. 2018 12:04
čtenář
V ČR už nastala demontáž demokratického systému. Volání po obecném referendu je toho důkazem, personální čistky vládnoucího ANOfertu rovněž.
Nejdřív by měl extrémistický svazek ANO+SPD+KSČM vypsat referendum o tom, zda si občané ČR vůbec přejí obecné referendum. Voličů máme v republice asi 8 milionů, takže platnost by měla být podmíněna účastí aspoň poloviny voličů, tedy 4 milionů.
A bylo by jasné, co voliči chtějí.
10. 2. 2018 14:31
ok
Ja bych dal 60 az 80% ucasti opravnenych, aby to bylo reprezentativni a pak to muze byt i zavazne. Naco potom ale draky dvoukomorovy parlament a uplne zbytecneho prezidenta.
10. 2. 2018 09:53
Hmmm
Diplomat kvalit slona v porcelanu, to sedi
10. 2. 2018 10:25
Milan
Jedničky ze všech stran jsou neznámé velličiny, mohou být i zárukou dalších 4 let hádek. Zkoušení nových tváří končí špatně, staří asi skončí. Co kampaň ve stylu starého Tomáše Bati? Slíbili jsme toto, splněno. Snížili jsme megadluh na polovinu, vystavěli jsme toto. No, asi bude platit i nadále "slibem nezarmoutíš" a povede se jen negativní kampaň. Smutné.
10. 2. 2018 10:33
Howg
To je stara vesta. Kdyz je tvar nova, neokoukana, rve se, ze je to nezkuseny novacek. Kdyz se postavi nekdo se zkusenosti, povykuje se, ze je provareny. Snad jedine najit vseobecne uznavanou osobnost, ktera bude akceptovana vsemi. Kde ji ale v komunale vzit?
10. 2. 2018 10:39
Luboš
Dneska vam do komunalu moc lidi nevleze. Nejdriv musi do registru napsat jaky ma najetek aby zlodeji vedeli kam zajit, potom mu propaganda konkurencni strany znici povest.
10. 2. 2018 12:13
Na věčné časy ...
Děkuji za Inventuru. ZpLexANO by se mělo nechat vyhnít. A asi to tak taky dopadne. Kecy o odvolávání jsou jenom křečovitým pokusem o zviditelnění, nic víc.
Ještě poznámka k vládě bez důvěry. Vsadím krk, že ani zdecimovaní socdem sem nebudou připuštěni. Jejich ponížené lísání k bývalému estébákovi, kterého sami z vlády vyhodili, bude posledním hřebíčkem do jejich rakve. Koblihy budou vládnout 4 roky v tom složení, které Babiš stvořil.
Vláda v demisi a bez důvěry na věčné časy! A nikdy jinak. Smiřme se s tím, Babiš považuje stát za svou firmu. Rozhodl se republiku zprivatizovat. A nikdo nemá sílu mu v tom zabránit. Když má v záloze marťany z SPD a KSČM.
10. 2. 2018 12:56
Milan
A dodávám, že označení jednička, to mělo svého času v prlamentu hanlivý obsah. Tak pozor. Ale i tak bych rád viděl nějakou inventuru typu slíbili, udělali, co se stalo s dluhem, a nezajímá mě, co se tvrdí, že se zahajuje, co zhatili ti druzí a že je úspěch to, co se nedá nazvat totální průšvih.
10. 2. 2018 13:49
Fany
Inventura, co zplano slibilo a skutecne udelalo bude velice kratka. Uz se zasekl i ten lesak a prehradu bude delat povodi labe.
10. 2. 2018 19:13
Dotaz
Jaky pravidla ma odvolavana? Hraje se jen na socialnich sitich, kali se voda?
11. 2. 2018 07:33
chlapská ješitnost
Toto podepisuji: Korytář evidentně není nejlepší taktik, když si myslel, že může dospělého chlapa, kterému nabídl primátorský řetěz ve vidině, že se konečně dostane k moci a penězům, vodit na drátkách. To nemohlo vyjít, už kvůli ješitnosti.
11. 2. 2018 13:12
Fuj
Opicak hajzlman se taky pokusil o tydenni shrnuti. Nic tak zoufaleho jsem dlouho nevidel. Trapnosti jsem si blinknul do klavesnice.
11. 2. 2018 17:34
Jiri
Souhlasím, měl jsem velkou chuť napsat komentář. Jenže jsem blokován. Nemám tu správnou stranickou knížku a ten správný stranický názor.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).