reklama

Když všichni jedou na lyže autem, nastane samozřejmě kolaps. Zdaleka ne poslední

12. 1. 2019
INVENTURA: Druhý lednový týden dal Libereckému kraji velké množství sněhu i odpověď na otázku, kdo ve funkci nahradí končícího krajského náměstka pro dopravu, investice a veřejné zakázky. Jablonec byl se svou kalamitou půl týdne hvězdou celostátního zpravodajství, alespoň se republika podívala, jak to vypadá, když ve městě opravdu napadne sníh.
Když všichni jedou na lyže autem, nastane samozřejmě kolaps. Zdaleka ne poslední
Ilustrační foto: Artur Irma

Už v pátek místní radnice oznámila, že kalamitní stav v Jablonci potrvá minimálně do pondělí a že na tzv. deponii už bylo odvezeno přes 1000 tun sněhu. Daleko víc tun bílého nadělení ale zůstalo ležet a zejména na jabloneckých sídlištích zase začali úřadovat tzv bedničkáři. To jsou jedinci, kteří si z bílé peřiny vykutají svoje auto, vyhází z parkovacího místa sníh a nabydou dojmu, že plac je pro tuto zimu už jen jejich. Místo si zabukují zpravidla bakelitovou přepravkou od zeleniny a běda, kdyby jim na něj někdo vjel! To pak ke slovu přicházejí v lepším případě vzkazy s nadávkami umístěné za stěračem, v horším případě pošramocený lak či vypuštěné gumy. Kdo praxi bedničkářů nezná nebo nerespektuje, nestačí zírat.

Nástupcem Marka Pietera na pozici krajského náměstka pro dopravu, investice a veřejné zakázky má být starosta Prysku Jan Sviták. SLK svůj návrh tento týden představili partnerům z koalice i veřejnosti s tím, že k výměně má dojít 29. ledna. Od koaličních stran žádné výhrady dosud nezazněly, všichni zjevně respektují, že personální změna na jednom z náměstkovských postů je plně v režii Starostů pro Liberecký kraj, jimž rezort před více než dvěma lety připadl.

Kvůli Pieterovi, který se dost nečekaně rozhodl rezignovat ze zdravotních důvodů, poštěkávají jen místní pisálkové a vyčpělí propagandisté vytvářející zoufalé konstrukce ve snaze přitížit hejtmanovi. Ten se provinil tím, že je v Pieterem v jednom klubu a byl to on, kdo oznámil, že jeden jeho kolega z funkce odchází a jiný jej nahradí. Vůbec se mu nedivím, že se omezil na konstatování a nepouštěl se do žádné větší mediální akce. Přece jen se jedná o důvody zdravotní a po nich nikomu nic není. Pokud ten, koho se to celé týká, nemá potřebu sdělovat podrobnosti, mělo by u toho i skončit.

Jen jeden se před časem odkopal a veřejně národu sdělil, že mívá psychické potíže, a víme, jak si tím neprospěl. Jeho fanklubu i opačnému táboru okamžitě scvaklo, proč se dotyčný tu a tam chová jako magor.

Téměř bez povšimnutí prošla zpráva, že vedení kraje, ve snaze předejít potížím plynoucím z případného střetu zájmů jednatele koordinátora veřejné dopravy, odsouhlasilo vypovězení příkazní smlouvy se společností KORID LK, která měla vyjednávat o zajištění vlakové dopravní obslužnosti po roce 2019. Další agendu, rozhodnutím rady, povede odbor dopravy krajského úřadu, protože spolupodílnictví Pavla Blažka, jednatele společnosti KORID LK, a Petra Prokeše, zaměstnance společnosti ARRIVA vlaky s r.o. ve společnosti Transport Advisory, s.r.o., kterou v roce 2011 společně založili, střetem zájmů dost zavání.

Kraj se díky tomuto dopravnímu tendru nemíní dostat do další rébusové situace, jichž už tak řeší velké množsví. Mimochodem, jedinou nabídku pro celý tzv. provozní soubor dosud předložila právě jen společnost ARRIVA. Aby bylo z čeho ve výběrovém řízení vybírat, budou opětovně osloveni všichni dopravci, kteří by byli schopni dopravní obslužnost na trati Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka zajistit.

Na obzoru se rýsují i jisté potíže se zajištěním městské dopravy pro Jablonec, kterou má ještě několik měsíců zajišťovat Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce. Vyšlo najevo, že za  MHD v Jablonci nad Nisou na letošní rok bude muset dopravní podnik (DPMLJ) asi zaplatit novému subdodavateli zhruba o polovinu více, než očekával. Do soutěže s předpokládanou hodnotou zakázky 65 milionů korun bez DPH se přihlásily dvě firmy, nejlepší nabídka byla za 99,789 milionu korun od firmy Autobusová doprava Podbořany, která soutěž vyhrála s cenou 68,82 koruny za kilometr.

Nabídku s cenou 72,53 Kč/km učinila i společnost BusLine MHD, celkem požadovala 105,168 milionu korun bez daně. Nového subdodavatele pro Jablonec začal „společný“ dopravní podnik hledat poté, co ten současný, firma BusLine, vypověděl k 25. lednu smlouvu. Pár dní před tímto termínem je tak téměř jasné, že mají-li v Jablonci jezdit autobusy MHD i nadále, bude se služba nakupovat podstatně dráž než dosud. Takový je výsledek letitých sporů s BusLine, které ve vidině zisku politických bodů soustavně rozdmýchávalo minulé vedení Liberce v čele s krátkozrakou Změnou. Tak dlouho prudila, jak je BL předražený, až DPMLJ pro Jablonec vysoutěžil obslužnost autobusy za bezmála dvojnásobnou cenu. Tomu se říká odložený „úspěch“.

O posledním vývoji v dopravě pro Jablonec ZDE.

Liberec začíná utlumovat drobné projekty, které mu zanechalo předchozí vedení města. Prozatím se například nebudou zalesňovat svahy Ještědu, protože současným vládcům docvaklo, že stromy se vysazují až poté, co se dokončí stavební úpravy, ne naopak. A ještědský kopec čeká v lepším případě rozšiřování sjezdovek a dobudování nezbytné infrastruktury. Samozřejmě se strhl předpokládaný mediální poprask, protože z vysazování patřičných druhů stromů měl mít finanční prospěch spolek někdejšího dotačního náměstka ze Změny.

Kolem tohoto projektu bylo dusno už za minulé vlády, protože ve vedení města seděli dva představitelé „vítězného“ spolku, kteří si tak přihráli ukázkovou malou domů. Jistě, jejich neziskovka byla v papírové soutěži nejlevnější, což ale při znalosti ostatních nabídek nebyl vůbec žádný problém. Jednalo se o drobné, nad nimiž by šlo mávnout rukou, ale už tehdy šlo o princip. Bylo nevkusné, když někdo z vedení města přihrával veřejné peníze sám sobě. Zvlášť v případě, kdy na negaci tohoto jevu vystavěl celou svoji politickou kariéru.

 A končíme pohledem do registru smluv. Co nového už nynější vedení Liberce stihlo uzavřít? Asi nejzajímavější je smlouva s MAFRA, a. s. na tisk radničního periodika za 879 469 CZK. Jedná se o smlouvu roční. Tady záleží na úhlu pohledu. Mafraprint svoji práci umí, dlouho jsme s ní spolupracovali, protože patřila k těm lepším v poměru kvalita – cena. Někoho by ale mohla pohoršit linie ANO ve vedení liberecké radnice – firma ze svěřenského fondu šéfa ANO. Já ten názor, při znalosti věci, ale nesdílím. Po mém soudu už nastává doba, kdy není třeba povytahovat obočí nad tím, že tiskárna tiskne. Stejně jako je nejvyšší čas přestat se divit, že se ve skiareálu lyžuje a stromy tam jsou nežádoucí.

 Další nedávno uzavřené smlouvy si prohlédněte ZDE, do vyhledávače si zadejte Statutární město Liberec nebo cokoliv jiného.

 Uplynulý víkend, první po hodně dlouhé době ukázkově zimní, ukázal na limity jizerskohorského Bedřichova. Obec se záhy ucpala auty i běžkaři a musela se uzavřít. Kdyby ale z Liberce, resp. z Lidových Sadů jezdila lanovka… to by byla jiná. Do stop by se sportovci určitě nějak nacpali. Když ale všichni musí jet nahoru autem, nastane samozřejmě kolaps. Při tomto způsobu zimy zdaleka ne poslední.

 Hezký víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
12. 1. 2019 12:06
au
Tobe zas dosly znalosti cestiny
12. 1. 2019 06:49
například
Smlouva o poskytování konzultačních služeb 06.12.2018 240 000 CZK Michal Vereščák
smlouva o poskytování právní pomoci 08.11.2018 150 000 CZK Mgr. Lukáš Votruba, advokát
12. 1. 2019 08:49
Tom
To bude kecu, p. Nemecek pana V. zdedil po svem predchudci.
12. 1. 2019 09:27
Fakt
Tusime o cem budou tauchmanoviny a babisovky pristi tyden.
12. 1. 2019 09:47
#
Dobra inspirace
12. 1. 2019 06:50
Koudelka
Ať si v Jablonci všichni kopí sněžnice a mají vystaráno
12. 1. 2019 09:25
Vaclav
Jablonec si mhd zajisti sam s BL, tak jako v c. Lipe
12. 1. 2019 10:33
Dan
Kdyby jablonec nepotreboval tramvaj uz davno by zadny dpmlj nebyl. Jen dpml jako vzdycky.
12. 1. 2019 12:18
Petr
Ja uz si je koupil davno. Doporucuju.
12. 1. 2019 09:46
LOL
Lanovka je super napad. Hlavne aby u ni bylo dost velky parkoviste. Pro zoo i lanovku. V amfiku je mista dost.
12. 1. 2019 10:59
Jiří
Náhodou, lanovka do Bedřichova je skvělý nápad. A souhlasím i s tím parkovištěm. Vyřešilo by se tím více věcí. Dokážete si představit tu nádheru, lanovkou nad Jizerkama? Je to ekologická doprava a navic turisticky velmi atraktivní.
12. 1. 2019 12:05
Milan
Moje rec. To by byla parada.
12. 1. 2019 12:25
Jiří
Že jo, klidně by mohl místo amfiku vzniknout terminál na lanovku, parkoviště a i klidně menší Letní scéna pro pár stovek diváků, všechno by to šlo. Naprosto ideální řešení. Další terminál by mohl být na Maliníku. Odlehčilo by se centrálu a bylo další hlavní nástupní místo na magistrálu. Mě se prostě tenhle nápad líbí.
12. 1. 2019 10:32
Gogo
Koryta jste znemoznila, dosli vam temata.
12. 1. 2019 11:02
Jiří
Korytář se hlavně znemožnil sam. Za významné pomocí p. Tauchmana. Bohudík v tom Tauchman pokračují i nadále. To, co plodí na Jejich Liberci je fakt neskutečné. On i do odsouzené drogové mafie dokáže zamotat Putu.
12. 1. 2019 12:08
Au
Asi je sam pod drogama.
12. 1. 2019 16:00
Roman Š.
Akorát má pravdu. Přesně po Šlechtovi a Zeronikovi Půta problémy látal, aby se Metrostav nažral.
12. 1. 2019 17:19
au
Cela ta korytosekta musi byt pod drogama kdyz maji vudce magora.
12. 1. 2019 12:06
au
Tobe zas dosly znalosti cestiny
12. 1. 2019 12:17
Petr
Dobre busline s tema amaterama cvici.
12. 1. 2019 13:05
Vít
Dobře cvičí Ústecký kraj s těma amatérama z BusLine.
12. 1. 2019 21:08
ivan
Ja teda v tv videl neco jinyho
12. 1. 2019 13:54
Jiří
Zato ty je určitě moc dobře znáš. Co třeba shoda přísudku s podnětem???? A k tomu i správně "i" a nebo "y".
12. 1. 2019 18:31
j.p.
Kdo si všimnul dopravy do Béďova,musí jen zírat.Spoj č.18. Jeden bus končí na točně pod kostelem.Druhý jede k učňáku,třetí na Českou a čtvrtý do Béďova,plus mínus.Nemůže se nikdo divit,že všichni jezdí autem,když tam MHD jede 2x za dopoledne.Pravda,občas jede "ČSAD",ale je to pořád málo.CO NA TO MHD?
12. 1. 2019 19:58
Jiří
Myslím, že by jsi si měl zjistit podrobnosti. Bus do Bedřichova jezdi opravdu často. Doporučuji Idos. Konkrétně odjezdy zítra: 8,00, 8,58, 9,28..... Atd. Ve špičce jezdí po půl hodině. Osobně si myslím, že spojení do Bedřichova je fakt dobre. Jen málo propagované a lidí ho nevyužívají.
13. 1. 2019 00:28
Jiří
A ještě k tomu dodám. Idiocie Korytarovych pohunku nezná mezí. Je fajn, že známé Vaše názory. Díky.
13. 1. 2019 13:21
j.p.
Vůbec nejsem příznivec Koryta,spíše naopak.Nebavím se o Idosu,to jste nasadil vy,o tom kdo je idiot se s idiotem nemíním bavit.Mé názory asi neznáte,protože to vypadá,že jste velmi cholerický a usuzuju,že pracujete v dopravě.PRO JIŘÍHO.
13. 1. 2019 20:47
Jiří
Nebavite se o Idosu? Psal jste o dopravě do Bedřichova. Tam by tedy měla jezdit MHD?. Když je to už Jablonec? Do Bedřichova se dá busem nádherné dostat. Vy jste psal, jak je to strašně, že tam nic nejezdí. Pane,jezdí a dost často. Je jen na Vás, jestli chcete.
14. 1. 2019 14:03
j.p.
Zřejmě neumíte číst,moje poznámka byla k lince č.18.Jste zbytečně agresivní a nedivím se,že vás jinde mažou.Mě také,ale vždy,když jim najdu blábol.
13. 1. 2019 08:42
Fakt
Kolaps vcera nastal.
vrat
20. 5. 2019 07:07 Už podruhé lapila policejní hlídka ve Vratislavicích 33letého muže, který nemá za volantem co pohledávat. Opakovaně řídil pod vlivem drog i alkoholu. Naposledy měl 1,2 promile,
jack
20. 5. 2019 07:06 Ostraze libereckého marketu neunikl lapka s naditými gatěmi. Zapátrala, zda v oděvu neskrývá něco, co tam nepatří. Měl tam tři lahve whisky známé značky.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).