reklama

Jak bývalý člen Změny procitl, aneb když posudek není potřeba a stačí něco chtít…

22. 2. 2018
GLOSA: Je pravda, že je to již delší dobu, kdy se tehdejší primátor Jiří Kittner snažil některým opozičním zastupitelům vysvětlit, že chce-li město něco koupit, nebo prodat, musí se vždy nakonec domluvit s tím, od koho kupuje, nebo komu prodává, a to nejen na ceně, ale také na dalších podmínkách.
Jak bývalý člen Změny procitl, aneb když posudek není potřeba a stačí něco chtít…
archivní foto

V té době si tito „poslední spravedliví“ vedli svou a trvali na tom, že je odhadní cena, a pokud město koupí nebo prodá mimo odhad, je to špatně, nehospodárné, a mělo by se to trestat. Ostatně tak v Liberci padlo nejedno trestní oznámení. Po pár letech ale, zdá se, pochopil i Jaromír Baxa.

Jeho bývalý stranický šéf ze Změny Jan Korytář si nechal vypracovat dva posudky, které měly zastupitele přesvědčit o ceně, za kterou by měli vykoupit pozemky pod autobusovým nádražím v centru města a buňky, které na nich stojí. Moc se to ale nepovedlo, když kupříkladu jeden z nich v kalkulované ceně uvádí výtah, který ale mezi buňkami nejezdí, a druhý je srovnává s cihlovými budovami v okolí. Posudky, respektive jejich kvalitu a relevantnost tak zpochybnil také právě Jaromír Baxa.

Druhým dechem ale dodává, že o posudky přece při rozhodování zda koupit, nebo ne, ani tak nejde. „Pak je tu ale ta věc, že pro město je podle mě dobrý ten areál spíš koupit než nekoupit, totéž platí pro ČSAD Liberec, když už jej nekoupil kraj, i proto, že nám tu jinak hrozí monopolizace veřejné dopravy jak hrom. V takovém případě je cena dle znaleckého posudku jen jedním z důležitých faktorů, druhým a tím nejhlavnějším je, jestli se obě strany jsou schopny a ochotny na nějaké ceně vůbec dohodnout. Tady se zdá že ano,“ uvedl Baxa v jedné z diskusí na sociálních sítích.

Očividně tak po letech prozřel a pochopil to, co jeho předchůdci mnohdy a mnohde opakovali, a za co se pak museli zpovídat na policii, před státním zastupitelstvím a nezřídka také před soudem.

Bude tedy velmi zajímavé sledovat, zda zastupitelé znalí libereckých reálií najdou odvahu a bez relevantního posudku rozhodnou o koupi pozemků a vybavení na nich prostě jen proto, že je chtějí, a cena, za kterou je kupují, byla věcí domluvenou mezi tím, kdo kupuje, a kdo prodává.

Protože co kdyby se zjistilo, že cena pozemků byla ve skutečnosti úplně jiná? A že je tedy kupříkladu zastupitelé svým rozhodnutím přeplatili? A že tedy nejednali hospodárně?...

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
22. 2. 2018 21:41
netopýr
"Protože co kdyby se zjistilo, že cena pozemků byla ve skutečnosti úplně jiná? A že je tedy kupříkladu zastupitelé svým rozhodnutím přeplatili? A že tedy nejednali hospodárně?..."

Pane Soudný, je velký rozdíl mezi nákupem pozemku od soukromníka a prodejem městského pozemku. Město musí zaplatit cenu takovou, na jakou soukromník přistoupí, a ten pokud vidí, že město ho nutně potřebuje, tak cenu samozřejmě řádně přifoukne. Tam by se muselo dokázat, že cena byla přemrštěna díky nekalé dohodě s tím, kdo za město nákup realizuje. V tom druhém případě musí městský úředník se svěřeným majetkem jednat hospodárně a prodej městského pozemku by měl být odvislý od odhadní ceny, nemůže říct, my ten pozemek nepotřebujeme, tak ti ho Franto prodáme za hubičku, nebo ho vyměníme za rozpadlou hospodu. To se pak nemůže divit, že je za to popotahován.
23. 2. 2018 14:12
jura
netopýre netopýre to je materiál - a víte vy, že v současné době probýhá průzkum lokaity v dikci ŘSD a zatím to vypadá velmi špatně s umístěním čehokoliv (a betenového monstra zvlášť) na těchto pozemcích a to zvláště k přihlédnutí k tomu, že se má stavět nad tunelem !! To že ani územní plán toto zcela neumožňuje je vec vedlejší, s tím se dá pracovat.
déšt
26. 4. 2019 15:59 ČTK: Teplé a suché počasí večer ukončí v Čechách studená fronta. I v Libereckém kraji očekávají meteorologové bouřky, které doprovodí silný vítr s nárazy až 70 m/h, místy i kroupy.
fotbal
26. 4. 2019 14:16 Policie obvinila pět fanoušků jabloneckého fotbalového klubu ve věku 18 až 22 let z výtržnictví. Před třemi týdny v Liberci po skončení ligového derby fyzicky napadli a zranili tři lidi.
nečesaný
26. 4. 2019 11:06 Poslední opravný prostředek, dovolání, podává podle ČT24 nejvyšší státní žalobce v případu Lukáše Nečesaného, kterého vrchní soud v Praze pravomocně zprostil viny z pokusu o vraždu kadeřnice.
treglerová
26. 4. 2019 07:17 Příběh matky a zlobivé dcery - to je story jablonecké soudkyně Lucie Treglerové, která teď sama čeká na soud kvůli tomu, že varovala své dítě před odposlechy. Popsal jej server aktuálně.cz
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).