reklama

Hejtman se dostal na hradní blacklist, poslanec Bláha by raději neměl myslet nahlas

10. 3. 2018
INVENTURA: Celostátní události, které v končícím týdnu hýbaly tuzemskou politikou, mají i nepřehlédnutelnou krajskou stopu. Na prezidentskou inauguraci na pražský Hrad nebyl pozván hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Patří k těm hejtmanům, kteří začátkem roku veřejně sdělili, že Miloš Zeman není jejich favoritem v prezidentské volbě. A tím se dostal na blacklist spolu s dalšími kolegy hejtmany a představiteli akademické obce. Ani ti nepatří k přeborníkům ve skoku do prezidentova pozadí.
Hejtman se dostal na hradní blacklist, poslanec Bláha by raději neměl myslet nahlas
Ilustrační foto

Budiž hejtmanovi ku cti, že se na Hradě neobjevil ani poté, co jej den před akcí dodatečně pozval sněmovnou vyplísněný předseda poslanecké komory parlamentu. Ten se na poslední chvíli snažil zahladit rýsující se ostudu, kterou záměrně způsobil protokol hradní kanceláře. Půta se omluvil s tím, že už má jiný program. Souhlas, hejtman kraje není na klíček.

Při pročítání lidové tvořivosti na českém internetu je zřejmý trend, že se vracejí staré dobré politické vtipy – aktualizované verze těch, co jsme si říkali o Husákovi. Tak třeba ten, jak se v tlustém střevě Zemanově sejdou Kalousek s Okamurou. Kalousek: Tak tebe už taky sežral? Okamura: "Pšššt, já jsem přišel zadem…". Řekla bych, že Okamura se vyzná i v dalších cestách zadem, třeba k premiérovi v demisi. Vidina moci je natolik lákavá, že jde všechno stranou. Vtipy a jiná satira se vždycky vyrojí v době, kdy začíná být národu ouvej. Obávám se, že ta doba už nastala a Češi zase budou v tvorbě fórů a v jinotajích nedostižní. Ach jo.

Nestátnický, mělký a velice diskutabilní byl druhý inaugurační projev větší polovinou národa napřímo zvoleného staronového prezidenta Miloše Zemana. Daly by se použít i příkřejší přívlastky, ale hodnocení ponechám na každém. Každopádně pro některé zákonodárce byl nestravitelný natolik, že z Vladislavského sálu prchali jak studenti z výchovného koncertu. Jako náročnější diváci mizející z nepovedeného divadelního kusu ukázali Zemanovi záda. Jenom Zemanův nový hlasitý kamarád (Tomio) Okamura (SPD) bezvýhradně jásal a předvedl v přímém přenosu, jak zní zaseklá gramofonová deska. Sociálně demokratický přítel (jiří) Zimola (ČSSD) zase ukázal, čím se platí za návrat na výsluní.

Každopádně máme od čtvrtka ve funkci prezidenta, který nenávidí ta média, jež mu nejdou servilně na ruku. Vyjmenoval je i ve svém inauguračním projevu, což byl velký trapas. Ví se o hlavě státu a jeho okolí, že v mediálním světě preferují to, čemu se v novinářské hantýrce říká, pardon, shit. To je novinařina nevalné úrovně dělaná bez znalosti řemesla a pravidel. Přeložte si, prosím, a dosaďte si titul podle libosti.

Zeman může veřejnoprávní České televizi i médiím z Bakalovy stáje mít za zlé cokoliv, ovšem tím se fakt, že jsou dělaná profesionálně a v rámci možností i objektivně, překřičet nedá. Pokud si ale prezident bere mustr v Soukupově televizi Barrandov, která je kvůli absenci objektivity a vyváženosti zralá na odebrání licence, nebo na celostátních portálech tragické úrovně, pak se fakt nedá nic dělat. Jen to těch pět let nějak vydržet a pustit do oběhu pár oprášených vtípků, jež současnou realitu vyjádří nejlépe.

O odlesk další celostátní události se postaral liberecký poslanec zvolený za ANO Jiří Bláha. Rozhovořil se o Zdeňku Ondráčkovi, komunistickém poslanci, který díky názorovému saltu předsedy hnutí Andreje Babiše přišel o post šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tedy o pozici policajta policajtů všech policajtů. A přitom to je bývalý policajt, tudíž odborník. Kvůli Ondráčkovu angažmá v této komisi se hned v pondělí konaly i tisícihlavé demonstrace, jedna z nich i v Liberci.

Jindy mlčící poslanec Bláha se hluboce zamyslel, a přesto mu nepřipadá nemístné, že by měl exponované parlamentní místo zastávat ten, kdo má praxi rozháněče protirežimních demonstrací na sklonku 80. let. Jestli jsem Bláhovy myšlenkové pochody správně pochopila, prý je to po bezmála třiceti letech jedno. No, není. Nechci používat zprofanované mediální označení mlátička, je ale velice výstižné. Ne každý předlistopadový policajt sloužil u bílých přileb. A pokud ano a nezmizel kdesi v propadlišti dějin, už našel způsob, jak se za tuto mladickou nerozvážnost veřejně omluvit. Což Ondráčka nikdy ani nenapadlo. V tom je ta potíž. Jediná, protože pozice v čele této komise komunistům zůstane, musí ale navrhnout méně kontroverzního kandidáta. Nejlépe osobu bez předlistopadové minulosti, najde-li se v komunistických řadách taková.

V Liberci jsme byli hned v pondělí svědky schválení dokumentace, díky které si teplárna může vzít úvěr a rozjet projekt na modernizaci rozvodů centrálního vytápění, na něž je v krajském městě napojeno 14 tisíc domácností a stovky institucí. Zastupitelé se kvůli tomu museli sejít na samostatné schůzi, protože na standardním jednání nebyly k dispozici všechny hlasovatelné podklady. Zelenou Green Netu dala nejtěsnější většina dvaceti zastupitelů, pro hlasovala zejména část Změny s přispěním SLK. To uvádím jen pro pořádek, až se budou partaje chvástat, kdo Liberečanům zlevnil teplo. Sice jen některým a neví se od kdy, ale kdo by takovou lapálii řešil. A také aby se vědělo, komu „poděkovat“ za to, že v době, kdy i do teplárenství vnikly prvky konkurenceschopnosti, zůstal v Liberci stav zakonzervován a lidé ze sídlišť jsou na dlouhé roky závislí na teplárně.

K dobrým zprávám tohoto týdne patří oznámení, že se bude rekonstruovat silnice přes Ještěd a série dalších komunikací v kraji. Tady se sliby proměňují v realitu, protože hlavně pro SLK je modernizace krajské silniční sítě prioritou. Aby ne, když je krajská kasa nebývale plná a na obzoru se rýsují i dotace. Ty vložené do infrastruktury jsou jediné užitečné a zřejmě proto byly kdysi i vynalezeny. Pak se to nějak zvrhlo… Liberecký kraj v současné době připravuje 17 projektů za více než dvě miliardy korun, na něž chce žádat dotace z IROP. Získat může 1,1 miliardy korun.

Liberec jde jinou cestou. Radice oznámila, že město podpoří zřízení Multifunkčního sociálního centra - Dům humanity Liberec, ve kterém budou neziskovky poskytovat komplex protidrogových a dalších sociálních služeb. Celkový rozpočet projektu počítá s výdaji ve výši 23,6 milionu korun, dotace by měla pokrýt 95 procent výdajů. Možná líbivý záměr, ale snad i v Liberci by se mohlo najít univerzálnější uplatnění pro 22 dotačních milionů.

A co naše stálice Jan Korytář, šéf Změny? Zvenku to vypadá, že po akci s teplárnou usnul na vavřínech. Nic moc nedělal, tudíž nic moc nezkazil. Pšššt, ať ho neprobudíme.

Hezký víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
10. 3. 2018 09:05
Vít
Copak, copak? Potrefené "husy" TOP09 a jejich do nedávna smluvní pobočky, tzv. Starostů pro Liberecký kraj, společně s pobratimy z ODS kejhají?!
10. 3. 2018 09:01
Luk
Zemak tragedie, neznam nikoho co ho volil
10. 3. 2018 17:45
Rozpad osobnosti v přímém přenosu
Inventura perfektní. Souhlas.

Prezident Zeman zjevně není fit, ni na duchu ni na těle. Přestože má jeho hradní aparát určitě kopec preparátů, kterými jej lze na okamžik dostat do formy, nedaří se. Každý krok mu dělá nesmírné potíže (bolest). Všimněte si detailů - například jak si pot pod nosem utíral celou dlaní přes oko, nos a půl obličeje. Gesto nelogické, nenormální, zjevně řízené již narušenými spoji neuronů v hlavě.

Obsah pomstychtivého projevu byl šokující. Kromě jeho nestoudných útoků mne zarazil jeden detail - cituji: "Dělnická strana sociální spravedlnosti aktivně spolupracovala s Kotlebovou neonacistickou stranou na Slovensku, to znamená stranou, která výslovně schvalovala vyvraždění 60 milionů slovenských občanů." Slovenský štát měl v roce 1940 něco přes 2,6 milionů občanů. Kde vzal Zeman oněch 60 milionů slovenských občanů?

Jak napsal před několika měsíci jeden novinář, jsme svědky rozpadu osobnosti v přímém přenosu. Inaugurační projev Zemana ukázal, že rozpad postupuje.
Bude hůř!

10. 3. 2018 18:22
Karel
Dedek jeden zlucovitej
10. 3. 2018 15:38
Novak
Asi se stykate s divnyma lidma
11. 3. 2018 18:18
Hmmm
Vime kdo ne. Vcera na lvech to bylo dost jasny.
10. 3. 2018 09:05
Vít
Copak, copak? Potrefené "husy" TOP09 a jejich do nedávna smluvní pobočky, tzv. Starostů pro Liberecký kraj, společně s pobratimy z ODS kejhají?!
10. 3. 2018 10:57
Huš
Zalez husaku
10. 3. 2018 15:37
Novak
Pockej si az zakejha tvoje potrefena husa
11. 3. 2018 17:43
Luk
Uz zakejhala. Ma peci o zelen, nabira dalsi ourady aby se sama neschvatila. Nebo je v rausi.
10. 3. 2018 09:44
Howg
Dobre popsano
10. 3. 2018 18:00
čtenář
Tak Babišovi slouhové v diskusi o Ondráčkovi zase předvedli svou mozkovou kapacitu. Bláha je jejich králem. Koblihářem může být dneska každej "vul" ("vul" je výraz TGM). Když tak pěkně procítěně Bláha přirovnával údajné útoky na mlátičku Ondráčka s vraždou Milady Horákové, vypadalo to, že si spletl dres. Měl jít rovnou do KSČM.

Pan Bláha je šikovný podnikatel. Klobouk dolů za to, co dokázal. Ale měl se držet toho, co umí, a necpát se někam, kam nepatří a kde si buduje image naprostého tupce.
10. 3. 2018 09:07
?
Dum pro fetaky?
10. 3. 2018 10:56
Jozef
Hlavne ze tam byl vytlemenej soukup a hulka za zasluhy o stat
10. 3. 2018 13:10
Zemánek
Paní Aleno Drahošová, škoda, že nebydlíte v blízkosti našich nebohých snědých spoluobčanů. To by Tomio byl jasný favorit.....
10. 3. 2018 15:36
Jozef
Snad Evo vy popleto
10. 3. 2018 18:02
Kid
Bakalovi kamarádi odešli ze sálu. Žádná škoda.
10. 3. 2018 18:21
Ale, ale
Vtipne bylo ze druhy nejvetsi zlodej v republice a majitel novin sedel na podiu
10. 3. 2018 18:29
Howg
Zasmal jsem se
11. 3. 2018 17:41
Fuj
Hrbice pozrela dobrej matros, v korytarovic kanale je mejdan. Uz aby je vymetli kdyz maj takovou peci o poradek.
11. 3. 2018 18:17
Howg
Blaha byl u moravce pokaran velkym babisem.
11. 3. 2018 20:59
ANO
Nevolitelná žumpa stále ještě nestrávila volební porážku.!
déšt
26. 4. 2019 15:59 ČTK: Teplé a suché počasí večer ukončí v Čechách studená fronta. I v Libereckém kraji očekávají meteorologové bouřky, které doprovodí silný vítr s nárazy až 70 m/h, místy i kroupy.
fotbal
26. 4. 2019 14:16 Policie obvinila pět fanoušků jabloneckého fotbalového klubu ve věku 18 až 22 let z výtržnictví. Před třemi týdny v Liberci po skončení ligového derby fyzicky napadli a zranili tři lidi.
nečesaný
26. 4. 2019 11:06 Poslední opravný prostředek, dovolání, podává podle ČT24 nejvyšší státní žalobce v případu Lukáše Nečesaného, kterého vrchní soud v Praze pravomocně zprostil viny z pokusu o vraždu kadeřnice.
treglerová
26. 4. 2019 07:17 Příběh matky a zlobivé dcery - to je story jablonecké soudkyně Lucie Treglerové, která teď sama čeká na soud kvůli tomu, že varovala své dítě před odposlechy. Popsal jej server aktuálně.cz
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).