reklama

Dialog mezi dvěma nejvýše postavenými muži liberecké radnice je tragikomický

4. 8. 2018
INVENTURA: Dnes a denně ukazuje Jablonec Liberci záda. Je to nezvyk, protože dlouhé roky tomu bylo obráceně. Do doby, než se vlády v Liberci ujalo Zplano, koalice Změny pro Liberec a dnes už bývalého klubu ANO. Od těch časů nastal v krajském městě sešup hodný jízdy na slalomáku. To je černá sjezdovka na Ještědu. Každá část vypovězené radniční koalice si dělá, co chce, seriózní komunikace s veřejností je na bodu mrazu.
Dialog mezi dvěma nejvýše postavenými muži liberecké radnice je tragikomický
Ilustrační foto: SML

Už tak nepřehlednou situaci ještě komplikuje fakt, že se rozvrátil klub Změny a není schopná nic prosadit, tudíž jejím zbytkům nezbývá nic jiného než se zabývat líbivými margináliemi a ucpávat jimi veřejný prostor. Jako by Liberec na sklonku čtyřletého volebního období neměl vážnější potíže, než je absence vody v natruc opraveném koupališti.

V době, kdy BusLine vypověděl DPMLJ smlouvu a veřejná doprava se po půl roce zřejmě ocitne ve vzduchoprázdnu, rejdí „ekonomický“ náměstek primátora, kandidát ZPL na primátora a čítankový politický zoufalec Jan Korytář smetákem po dně stejně zoufalého Lesního koupaliště. Nynější primátor na oficiálních kanálech radnice dlouho mlčel, po víc než týdnu nakonec neurčitě, prostřednictvím ČTK oznámil, že se vlastně nic vážného nestalo, karavana půjde dál.

Jablonec ve věci hromadné dopravy ihned vydal prohlášení, že nastal problém, ale město udělá všechno proto, aby situaci zvládl. Ještě předtím radní Jablonce odsouhlasili nový tarif, který lidem garantuje, že se městská hromadná doprava od září doopravdy zlevní. Liberec to nakonec udělal také, ale až jako poslední město v kraji. ZDE.

Poslední dohledatelný zápis z RM na webovkách radnice je ten z mimořádného jednání libereckých radních z 28. června, což je den kdy naposledy jednalo i zastupitelstvo. Od té doby nula. Potíží přitom přibývá geometrickou řadou a zdaleka za to nemohou jen panující tropy. Podle časového plánu schůzí RM se mělo jednání uskutečnit 17. července a následující až 28. srpna. Zda v červenci rada jednala není jasné, protože na webu města o tom není ani čárka. Jindy tu alespoň visí pozvánka s programem a do týdne i přehled usnesení.

Radní se ale patrně sešli mimo plán, poslední červencový den. Soudím tak podle mediálního výstupu pro ČTK o teoretickém záměru pořídit do majetku města pozemek po bývalé Textilaně. ZDE. A díky "psavému" končícímu náměstkovi Kyselovi už také víme, že rada sice měla tendenci jednat, ale protože se náměstek pro Lesní koupaliště a jeho svita nafoukli a odešli, stala se schůze radních málem neusnášeníschopnou.  Mělo jít údajně o peníze za vodu pro nenasytné Lesní koupaliště, materiál, který neekonomický náměstek kolegům předložil až na stůl, čímž ho už z principu odsoudil k neúspěchu... Vždyť slovo voda patří v Liberci k nejfrekventovanějším už asi tři týdny a Korytář z toho neznámo proč začal dělat aktualitu. Pro samé zametání dna Lesáku evidentně nestíhá plnit své povinnosti.

Docela zajímavý je ale i ten zápis z mimořádného jednání rady z konce června. I z poněkud strohého dokumentu doslova čiší, jak příšerná atmosféra v nejvyšším orgánu města panuje. Vybírám jen namátkou:

Cituji: V režimu na stůl byl předložen materiál k bodu č. 1/6 – Námitka k návrhu nového územního plánu Liberce.

Mgr. Korytář: Jedná se o to, že proběhlo veřejné projednání návrhu územního plánu. Územní plán v té části, kde se má realizovat projekt Terminál, neumožňuje v té podobě, v jaké je, realizaci tohoto projektu. Proto navrhujeme, abychom podali jako vlastník pozemků námitku, se kterou se bude dál pracovat. Město by podalo námitku pořizovateli.

T. Batthyány: To nelze. Město je pořizovatelem územního plánu, nemůže samo na sebe dávat námitky. Ale jestli chcete, přijměte si takovýto materiál.

Mgr. Korytář: Já bych poprosil pana tajemníka, zda by se k tomu vyjádřil. Já od právníků takovou informaci nemám.

Ing. Čech, tajemník Magistrátu města Liberec: Ani já nemám od právního odboru takovou informaci.

T. Batthyány: Je to materiál, který není s nikým projednán.

Mgr. Korytář: Ten materiál jste dostal na vědomí. Je tam pouze to, že město chce podat námitku. Jde o to, jestli se tam projekt Terminál bude realizovat, nebo nebude.

T. Batthyány: Já opět říkám, že město nemůže samo sobě dávat námitku, jako pořizovateli. Kdybyste to se mnou pane náměstku konzultoval, tak jste to mohl vědět.

Mgr. Korytář: Je těžké to s vámi konzultovat, když děláte všechny možné kroky pro to, abyste tento projekt zastavil… Konec citace.

Už netuším, jak to dopadlo v zastupitelstvu, ale dialog mezi dvěma nejvýše postavenými muži liberecké radnice je tragikomický. Na radě musí být asi slušné dusno… V radničním archivu jsem dlouho hledala fotku, kde by byli oba na jednom snímku. Nakonec jsem dohledala jedinou - ze dne, kdy se oba ujali svých funkcí.

Zaujala mě ale jiná věc, kterou už ve zpravodaji pojmenoval Jaroslav Zámečník ze SLK: Budoucí terminál je v ohrožení nejen kvůli alternativně pořízenému „projektu“, resp. výkresu, nýbrž i kvůli územnímu plánu, což je daleko větší průšvih. Je vůbec normální, aby město chtělo stavět cokoli v rozporu s územním plánem stejného města? Tohle asi hlava nepobere nikomu.

Když se opět, pro srovnání, podívám do Jablonce – i on má v plánu postavit terminál MHD. Potíže s tím nemá žádné. Má ho už správně nakreslený i zakreslený. Teď se v sousedství mohou jen modlit, aby administrátor IPRÚ, jímž je Liberec, něco, pardon, zase nepodělal a slíbené evropské peníze nevyletěly komínem. Být Jabloncem, mám oprávněné obavy. Zvláště poté, co se dočtu, že se v Liberci nerozeběhne, resp. prý jen opozdí, projekt na sanaci jakési soukromé skládky jenom proto, že ze služeb libereckého magistrátu odkráčel jeden úředník. Z odboru gesčního náměstka Korytáře, samozřejmě.

A zatímco Liberec v přímém facebookovém přenosu řeší koupaliště – nekoupaliště, dokončí si v Jablonci v pohodě a za vlastní peníze opravu krytého bazénu za 43 milionů. Oprava se lehce zkomplikovala, protože na střeše opravovaného objektu bohužel vznikl požár. Raději si ani nepředstavuji, co by se v podobné situaci odehrávalo Liberci… A to je zdejší bazén permanentně na zavření, protože se do oprav neinvestuje a ani se na ně nespoří. Nám v Liberci bude muset stačit Lesní koupaliště se spotřebou vody jak atomová elektrárna.

Končíme referendem, výmyslem Změny, které je už notně umazané. Před týdnem opoziční zastupitel Ondřej Červinka (ODS) médiím sdělil, jak po něm byl mámen podpis. Více méně podvodem, protože sběračka podpisů byla evidentně špatně navedená. Prý podpisy sbírá pro radnici. Od té doby se nám ozvali další občané, kteří mají podobnou či totožnou zkušenost. Naposledy tak v naší diskusi učinila další zastupitelka Věra Skřivánková (KSČM), když uvedla: …, stalo se mi to také u Lesního brouzdaliště. Mladík se mě zeptal, zda se podepíšu pro zprovoznění přírodního divadla. Když jsem řekla, že ne, obracel se na další příchozí a kolaře. O referendu ani slovo. Bude asi nutné přepočítat a zkontrolovat podpisy občanů. Jejich sběr je nanejvýš pochybný.

Budě teď na zastupitelích, aby se se způsobem sbírání podpisů, jak to prováděl přípravný výbor stvořený Změnou, vypořádali. Zastupitelka Skřivánková je právnička s praxí z městského úřadu, takže si k tomu snad řekne své. Zatím má kladný bod alespoň za „Lesní brouzdaliště“.

Minule jsem se tu rozplývala nad nádherou, jež se nabízí kousek za českými hranicemi u jezer v sousedním Sasku. Podnikla jsem další cestu k Budyšínské přehradě i k nedalekému Bärwalder See. Jezero je rozlohou 13 km² největším jezerem Saska a jako ostatní vodní plochy vzniklo zatopením hnědouhelného dolu. Začalo se napouštět v listopadu roku 1997 a hotovo bylo v říjnu 2008. Největší hloubka je 50 metrů. I po jeho březích vede cyklotrasa a je tak velké, že není vidět na druhý břeh. Opravdové moře jen pár kilometrů od Liberce, nyní dosažitelné po prázdné, s německou pečlivostí vybudované dálnici. Bez nutnosti stát na hranicích a dálnicích směrem na jih nebo nocovat na zatuchlém letišti, jemuž se rozbil odbavovací systém.

Hezký víkend. A nepatříte-li k těm lidem baz fantazie, kterým stačí dojet na vypůjčeném růžovém kole na Lesní brouzdaliště, a čekáte od volných dní víc, mám tu pro vás tip: Výstavu obrazů a soch rodiny Liebiegů, spolu s nejstarším automobilem jezdícím na českém území, můžete v liberecké galerii Lázně navštívit až do 9. září 2018.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 8. 2018 06:45
Jan
jako kolovrátek, stále dokola
4. 8. 2018 08:55
Kamil
Paní Roubalová neustálá obsese Německem už je snad na léčení !!
4. 8. 2018 11:25
Hmmm
Plavat a bydlet tam je rozdil
4. 8. 2018 11:07
jenda
Že jo. Měla by si asi dle vás asi koupit byt v Žitavě, podle doporučení J. Korytáře.
P.S. On sám už tam bydlí?
4. 8. 2018 14:37
Kamil
Vůbec mi nejde o bydlení a o Korýtkáře zlatoústého taky ne, ale o věčně omýlané koupání v Německu !! Nějak se nehod napsat, že na velkém jezeře je zákaz koupání, protože jsou ve vodě nebezpečné látky a u malého jezera je tak draho, že už ani něnci tam nechtějí být. Jasně že každémuse líbí něco jiného, ale tahle písnička o němcích nejlepších je už dost obehraná :-(
5. 8. 2018 07:33
Jiří
Trošku to pletete. Píše se tady o Barwalder see. To je nekde jinde nez Bersdorfer see, ve kterem se nasli nebezpečné latky. A mimochodem, žádný zákaz koupání tam neni a voda je super. A
5. 8. 2018 08:59
Olda
Parkování u Jezera na celý den 4 Eura . Vstup zdarma !
5. 8. 2018 10:09
dupro
To je stejně drahé jako u smutně proslulého jezera Lhota, na Lhotě navíc okořeněno tučným vstupným.
5. 8. 2018 08:48
Olda
Kde jste příšel na zákaz koupení v Baerwelder See. Na web stránkách jezera je vyvěšen protokol o kontrole vody , provedený státním orgánem a ten potvrzuje dobrou kvalitu vody.
5. 8. 2018 10:26
Kamil
přečtšte si minulou víkendovou recenzi a zjistíte kam pí.Roubalová jezdí !! Stejně i v tomto článku navádí k této ploše a dále uvádí, kam se vydala dál - proto Bersdorfsea !!! Parkování 4eura a vstuo zdarma !! a co dál - dál je také vše zdarma ?? a proč je vstup zdarma to je nasnadě, protože vstup k takové ploše je lepší zdarma, než se snažit vybírat na neoplocených plochách. Ale ani tak o to nejde, snad jen, že je zbytečné to sem cpát každý týden, když i u nás máme hromady vhodných a krásných ploch - tedy vyjma lesáku :-) :-)
5. 8. 2018 13:39
Olda
Tak určitě ceny v restauraci jsou vyšší , ale tam jít nemusíte .
5. 8. 2018 13:41
Olda
Které krásné ppdobné plochy u nás máte na mysli ?
5. 8. 2018 21:21
Kamil
Oldo nebo Aleno, prosím proberte se. Parování 4eura - jupíí a co dál ??? Vlezete na pláž a na každé ceduly upozornění na špatnou vodu s doporučením na osprchování ( kde asi když zde žádne nejsou !!) nebo alespoň důkladné osušení ručníkem !!!! Projeďte se kolem a kromě hnusnejch ToiToiek zde nenaleznete nic dalšího, restaurace (kde mi píšete že jíst nemusím - tak že si vezu svoje "bravo to je nápad") je jedinná slušná, jinak jsou zde "no jak to nazvat" hnusy které se ani vietnamským stánkům z let 90 u nás nemůžou rovnat !!! Jak říkám sundejte ty nesmyslné klapky z očí a koukejte se kolem sebe - a chcete poradit ?? Hamr, Kristýna, Jablonecká přehrada, Sloup v Čechách atp. - je mi blitno z toho zapšklého pomlouvání našich míst !!! Alo jo jsme světoví jezdíme se vošplouchnout do něměc - sice si sebou vezeme řízky vejce a turisťák ale je to tam super !!!
6. 8. 2018 06:10
howg
NIkdo nemůže za to, že netrefíte tam, co píše paní R. Já tam byl - čistá voda, žádné nápisy, ty cedule, co tam jsou je upozornění, že se nalézáte v bývalém dobývacím prostoru a mimo pláže je koupání na vlastnáí neberpečí, vy polyglote, sprcha na každém kroku, placy pro FKK. Celodenní parkování pro auto 3 E, na dvě hodiny 1E. Motorky zadara. Žádné placení za vstup na pláž, lidí tak akorát. Asi jste byl u jiného jezera a celé to popletl.
6. 8. 2018 12:02
Kamil
máte to těžké - škoda, že zde nejde dát fotografie z Bersdorfsee - a pletete se všechny cedule jsou trojjazyčné !! Ale škoda mluvit - vždyť je to v Německu tak to musí být něco !!
4. 8. 2018 09:26
Olda
Never ending Změna story.
Jan Korytář je také vekký vynálezce kliček. Přestože koupaliště bylo opraveno podle původního stavebního povolebí z roku 1935 na koupaliště , koupalistě to prx není a kvalita vody se v něm tudíž sledovat nemusí. Nebudovala se ani žsdná slíbená čistička . O koupání jde totiž až v poslední řadě a péče o zdraví ? Lesák je na tvé nebezpečí občane ! To si nedovolili ani Němci a ani komunisti . Náš inovátor a vykladač zákonů je však se svým řešením koupaliště nekoupaliště spokojen . Jak to teď je dle zákona ? Kdo ručí za koupatelnost ve vodě ? Může si provozovatel tak zahrávat se zdravím koupajících ?
5. 8. 2018 18:27
Michael Canov
I všechny přírodní koupaliště spadají pod § 6 a § 6a) zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Statutární město ho tak provozuje (rekonstrukce za 8 mil., plot, otevírací doba, provozní a návštěvní řád, dovážení vody za 300 tis. Kč) protizákonně. Jedná se tak ze strany Statutárního města Liberce o naprosto neuvěřitelné jednání, které nemá nikde žádnou obdobu (náměstek Korytář osobně provozuje a smetákem se snaží vydrhnout špinavé dno, rada schvaluje dovážení vody a ostatní v čele s primátorem směrem k hygieně mlčí, nikdo nic hygieně nehlásí a hygiena tak nic nekontroluje. .
4. 8. 2018 10:23
Kobra
Tak se odstehuj do jablonce
4. 8. 2018 10:40
Olda
Myjí se ulice a seká uschlá tráva a ten nesmysl řídí Hrbková že Změny
5. 8. 2018 12:06
Standa
Kdepak ..tsml je pod Kyselou z ANO,ale ten je tak mimo, že o tom nic neví, jako o všem
5. 8. 2018 18:38
Olda
U Tsml objednává město .
5. 8. 2018 22:32
mmm
Standa se probudil a měl hlavu v nočníku. Sekání je Hrbkový, to ví celej Liberec, jen Staník ne. :-)
5. 8. 2018 17:33
LOL
Výstižné shrnutí a dobré tipy
7. 8. 2018 08:59
Leosz
Výstižné!
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).