reklama

V Č. Lípě už podepsali koaliční smlouvu, v Turnově obrat

18. 10. 2018
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNA TZ Z TURNOVA: Prosperující Česká Lípa. To je hlavní cíl nové čtyřkoalice, jejíž členové ve čtvrtek 18. října 2018 podepsali koaliční smlouvu. Zástupci hnutí ANO, Živé Lípy, České pirátské strany a politického uskupení Nezávislí a soukromníci se shodli jak na programových prioritách, tak na personálních otázkách. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu budou mít dohromady šestnáct křesel. Sedmičlennou Radu města Česká Lípa by dle koaliční dohody měla v roli starostky vést Jitka Volfová z hnutí ANO.
V Č. Lípě už podepsali koaliční smlouvu, v Turnově obrat
archivní foto Jitky Volfové, nové starostky České Lípy

„Do voleb jsme šli všichni se stejným cílem. Chceme Českou Lípu, která naslouchá svým občanů, je bezpečná, transparentní a přívětivá ke všem generacím. Jsem přesvědčená, že díky silné koalici, kterou se nám podařilo dát dohromady, můžeme v tomto směru za čtyři roky udělat kus práce,“ říká k podpisu smlouvy Jitka Volfová z hnutí ANO.

 Kromě aktivního zapojení obyvatel do rozhodování o záležitostech České Lípy a zajištění důstojného života pro všechny generace a znevýhodněné občany chce čtyřkoalice vytvořit koncepce pro všechny oblasti správy města a podle nich postupovat. Bude jednat transparentně a ekonomicky odpovědně a chce věnovat větší pozornost okrajovým částem Lípy, což zahrnuje také užší spolupráci s osadním výborem (do budoucna výbory).

 „Mile mě překvapilo, že jsme se na programových bodech i v personálních otázkách shodli bez nějakých větších dramat. Jsem za to moc rád a věřím, že se nám takto pozitivně nastavená spolupráce podaří udržet po celé volební období,“ uvádí lídr Živé Lípy Jaroslav Turnhöfer, který by se dle smlouvy měl stát prvním místostarostou.

 V Radě města Česká Lípa by dále měli zasednout Martin Brož (2. místostarosta, ANO), Roman Hejna (člen rady, ANO), Martin Volf (člen rady, ANO), Michal Prokop (člen rady, Živá Lípa), Štěpán Slaný (člen rady, Živá Lípa). Zástupci Pirátů a NaS budou mít kontrolní, iniciativní či poradní roli v oblastech dle jejich odborností, a to nejen v rámci jednání výborů, ale především na jednáních městské rady, na která budou dle koaliční dohody zváni jako hosté.

 „Piráti mají tradičně nejblíže k informačním technologiím a transparentní správě města. Konkrétně bychom se chtěli zaměřit na digitalizaci městského úřadu, což usnadní život nejen úředníkům na radnici, ale především občanům České Lípy. Priority ale máme také v oblasti kultury,“ vysvětluje lídr českolipských Pirátů Petr Jeník.

 Čtyřkoalice bude rovněž řešit podporu podnikání, zaměstnanosti, celoživotního vzdělávání, cestovního ruchu, neziskových organizací, spolků a občanské společnosti. Jednou z jejích priorit je rozvoj a regulace všech typů dopravy v České Lípě. Větší pozornost bude věnovat také rozvoji městských veřejných prostranství, aby občané České Lípy měli kde odpočívat a trávit volný čas.

 „Jsem rád, že mohu přispět k fungování koalice i jako jediný zastupitel NaS. Věnovat bych se chtěl především oblasti školství a sociálních služeb. Nějakou dobu sice potrvá, než se nám podaří jednotlivé programové priority naplnit, myslím si však, že pozitivní změnu by občané mohli pocitít ještě letos,“ dodává zvolený zastupitel Tomáš Vlček z NaS.

 Jednotlivé priority obsažené v koaliční smlouvě zástupci čtyřkoalice podrobně rozpracují do společného programového prohlášení.


Po nefér jednání odchází v Turnově Hnutí ANO do opozice

Jako neférové jednání od vítěze voleb a starosty Turnova Tomáše Hockeho hodnotí Hnutí ANO v Turnově výsledek povolebního vyjednávání. „Vítězný Nezávislý blok přetáhl hned po volbách dvojku naší kandidátky Janu Svobodovou do svých řad. Je to rána pod pás. Samozřejmě to vypovídá také o morálním profilu naší bývalé kolegyně. Přesto odcházíme se vztyčenou hlavou. Budeme spravedlivou opozicí, která nebude torpédovat dobré nápady, ale tvrdě bude hlídat každý krok vedení města,“ komentoval výsledek voleb lídr kandidátky Jaroslav Knížek.

Hnutí ANO získalo v komunálních volbách v Turnově pět zastupitelských křesel. V povolebním vyjednávání se nabízelo pokračování úspěšné koalice z uplynulého volebního období. Místo řešení programu se ale začalo „handlovat“ o personálním obsazení. Koalice dokonce řeší zavedení třetího místostarosty.

„I přes náš odmítavý postoj, jsme nakonec navrhli Janu Svobodovou jako našeho kandidáta na místostarostku a s určitými podmínkami, které by musela plnit. Ta ale raději zahodila veškeré principy a zásady a přešla do tábora vítěze voleb,“ vysvětluje trojka kandidátky Michal Kříž.

Informaci o ukončení vyjednávání o koalici a přestupu Jany Svobodové do vítězného tábora oznámil Hnutí ANO stávající starosta Tomáš Hocke v úterý 9. října večer. „Argumentem ukončení vyjednávání o společné koalici byla třeba i podpora vlády komunisty na vládní úrovni. Považujeme to zástupný argument už jen proto, že pro naší dlouholetou členku Janu Svobodovou, která teď převlékla triko, neplatí,“ vysvětluje Jaroslav Knížek.

Hnutí ANO v Turnově je připraveno na opoziční práci. Stále mu zůstávají 4 zastupitelské posty, které obsadí Jaroslav Knížek, Tomáš Roubiček, Miroslav Reichl a Michal Kříž. „Jde nám o rozvoj Turnova, který se nesmí zastavit kvůli několika ambiciózním jedincům. Takže budeme konstruktivní opozicí. Budeme ale také pečlivě analyzovat všechny kroky vedení města,“ uzavírá Jaroslav Knížek.

Hnutí ANO skončilo při jeho historicky prvních komunálních volbách v Turnově v roce 2014 druhé se ziskem 14,13 % hlasů. Ve dvoučlenné koalici, která stabilně vedla město celé funkční období, mělo 5 zastupitelů. Celé období se při vysokých investicích do rozvoje podařilo díky nízkým úrokovým sazbám udržet zadlužení města na podobné úrovni jako v roce 2014. Za poslední 4 roky s předpokladem roku 2018 se do městské infrastruktury v Turnově investovalo celkem 510 milionů korun a Turnov se v celorepublikovém žebříčku stal letos 10. nejlepším místem k životu v Česku a nejlepším místem k životu v Libereckém kraji.

TZ ANO
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
18. 10. 2018 12:26
tom
Jenom aby jim to vzájemné vrnění vydrželo déle než pár měsíců. Pytel blech.
18. 10. 2018 12:26
dotaz
Jak to bude na kraji, kde je paní Volfová statutární náměstkyní?
18. 10. 2018 12:30
Prorok
Schopná to žena, třeba zvládne obojí. Takový Čunek zmákne Senát i kraj jako hejtman. I když... V senátu se nepozná, když tam není a na kraji na to má lidi. Když ale chybí starostka je to vidět, stejně jako když bude šéfka přes finance bude brát práci pro kraj jako vedlejšák. Je vidět, že ANO nemá moc schopných lidí. Robertkovi, který prahne po funkci, asi krajské peníze nesvěří... Nebo se budou muset přeházet rezorty. Bude ještě veselo.
19. 10. 2018 11:54
Vít
Ááááá, skaut pan Hocke, njn ...
vrat
20. 5. 2019 07:07 Už podruhé lapila policejní hlídka ve Vratislavicích 33letého muže, který nemá za volantem co pohledávat. Opakovaně řídil pod vlivem drog i alkoholu. Naposledy měl 1,2 promile,
jack
20. 5. 2019 07:06 Ostraze libereckého marketu neunikl lapka s naditými gatěmi. Zapátrala, zda v oděvu neskrývá něco, co tam nepatří. Měl tam tři lahve whisky známé značky.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).