reklama

Starosta Hamru odmítá, že by kupčil s hlasy, PČR nic nešetří

11. 10. 2018
Starosta Hamru na Jezeře na Českolipsku Milan Dvořák (Břevniště - Hamr na Jezeře - Útěchovice) odmítá, že by v komunálních volbách kupčil s hlasy voličů. Podle deníku MF Dnes v den voleb předal některým seniorům 1500 až 2000 korun jako příspěvek na topnou sezonu, který obvykle dostávali od obce ke konci kalendářního roku. Policie se tím v současné době nezabývá.
Starosta Hamru odmítá, že by kupčil s hlasy, PČR nic nešetří
ilustrační foto

"Popisované jednání, které je účelově vydáváno za takzvané kupčení s hlasy, je v naší obci již 20 let zcela běžné, standardní a obvyklé, tedy finanční příspěvek dostávají sociálně slabší občané s potřebou finanční pomoci a sociálně slabší důchodci s trvalým bydlištěm v obci vždy každý rok na podzim," uvedl v písemném prohlášení zaslaném ČTK.

Policie žádné údajné kupčení s hlasy v Hamru nyní neprošetřuje. "Žádné oznámení jsme v souvislosti s komunálními volbami na Českolipsku nepřijali," řekla dnes ČTK mluvčí policie Ivana Baláková.

Transparency International (TI) podle deníku považuje za nutné oznámit starostovo chování Úřadu pro dohled nad politickými stranami a napadnout volby v obci u krajského soudu. "Příspěvky v den voleb vytváří pro lidi lákavou motivaci, že člověk, co je rozdává, se o vás postará. Přitom jde o veřejné peníze. Jde o jasnou kampaň, která byla ve prospěch jedné strany. Volby v Hamru by se měly přezkoumat soudem," řekl listu analytik TI Jakub Eibl.

Příspěvek na topnou sezonu Hamr na Jezeře vyplácí každoročně. "Pokaždé se příspěvek vyplácel v prosinci, dostávali ho lidé společně s PF na sklonku roku. Teď poprvé ho starosta osobně rozvážel v den voleb, kdy je zakázaná agitace v blízkosti volebních místností," řekla MF Dnes nově zvolená zastupitelka Romana Formánková (Změna pro Hamr).

Starosta obvinění považuje za závažný zásah do osobnostních práv. "S ohledem na podporu, kterou v obci mám, se nemusím snižovat k nějakému kupčení s čímkoli. Budu žádat po autorech této účelové a až neuvěřitelné konstrukce omluvu," uvedl.

Člen jeho strany a znovuzvolený zastupitel Pavel Cihlář pro deník připustil, že starostovo jednání nebylo úplně košer. "Byla to jeho iniciativa, přiznávám, že na někoho mohla působit blbě. Starosta jde brzy na operaci se srdcem a chtěl to prostě stihnout. Jeho postavení to ale ovlivnit nemohlo, starostu nikdo jiný dělat nechce, a pokud se podíváte na výsledky voleb, tak zjistíte, že by něco ovlivňovat vůbec nepotřeboval," řekl. Volby v Hamru na Jezeře jasně vyhrálo starostovo uskupení, hlasovalo pro něj 66,96 procenta voličů. V sedmičlenném zastupitelstvo získalo pět mandátů a po jednom Změna pro Hamr a Občané Hamru na Jezeře.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
11. 10. 2018 08:34
jenda
Člen "jeho" strany - to jest které? Pokud pamatuji, je starosta Dvořák komunista.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).