reklama

Rada potvrdila výběr dopravce a ohradila se proti kampani

18. 10. 2018
Rada Města Česká Lípa se na svém pondělním zasedání zabývala návrhy programu ustavujícího zastupitelstva a v této souvislosti i manipulativní a nepravdivou kampaní o jejích kompetencích k rozhodování v současné době. Zdůraznila, že dle § 102a, Zákona o obcích č. 128/2000 Sb., rada obce vykonává své pravomoci v plném rozsahu i po ukončení funkčního období zastupitelstva až do zvolení nové rady obce. To lze očekávat počátkem listopadu.
Rada potvrdila výběr dopravce a ohradila se proti kampani
archivní foto

„I v mezidobí od voleb do zvolení nového vedení je nutné řídit město, a zákon jasně říká, že tak činí rada města. Rozhodujeme o záležitostech týkajících se chodu města – přidělujeme byty, rozhodujeme o nájmech, vyřizujeme žádosti o dary a individuální dotace, věcná břemena, smlouvy a dodatky ke smlouvám. Kritikům postupu českolipské rady města doporučuji prostudovat si zákon,“ uvedla starostka Romana Žatecká a dodala: „Rozhodujeme i ve věci zajištění MHD, protože smlouva končí posledním dnem letošního roku. Toto rozhodnutí bylo nezbytné a nesneslo odkladu, kdo tvrdí, že to počkat mohlo, ten hazarduje s tím, že prvního ledna neprojede zastávkami MHD v České Lípě už ani kolo.“

Rada města v pondělí z důvodu zvýšení právní jistoty opětovně souhlasila s přidělením veřejné zakázky na provozovatele MHD v České Lípě. Postupovat prostřednictvím veřejné zakázky požadovali zastupitelé města.

„Abychom zvýšili právní jistotu po tlacích, které jsou na členy rady činěny, hlasovali jsme znovu a rozhodli jsme stejně, protože víme, že je naší povinností zajistit službu MHD. Kdybychom se tak nechovali, vystavujeme se postihu za to, že bychom svojí nečinností přivodili městu škodu. Neděláme z MHD politické téma, to je dlouhodobě výsadou jiných,“ řekl místostarosta Juraj Raninec.

„My řešíme aktuální potřeby občanů města. Je dnes ale jasné, že tahle zakázka je horká ne kvůli té službě samotné, ale že leží mnohým v žaludku, neboť si na ni brousili zuby. Nechci, aby MHD byla předmětem vyřizování si osobních účtů, jako to vidím v krajském zastupitelstvu, ani aby se řešila několik let a leckdy zlomením přes koleno, jak to dělá Liberecký kraj,“ poznamenává starostka města.

MHD tak bude v České Lípě příštích deset let zajišťovat společnost BusLine MAD Česká Lípa s.r.o., která vzešla z transparentního výběrového řízení.

„Různá vlivová politická uskupení jako je Transparency International a Oživení, přiživovaná místními politiky včetně hejtmana Půty, se snaží naše rozhodnutí kriminalizovat. Skoro se mi zdá, že měli s dopravou své vlastní plány. My jsme ale veřejnou zakázku zvládli a zajistili službu pro veřejnost, na rozdíl od Libereckého kraje, který se s výběrem dopravce v kraji potýká už několik let,“ má jasno místostarosta Raninec.

Ten se rovněž vyjádřil i k vysoutěžené ceně. „Dle nastavených podmínek není předražená, ale vyšší je, protože jsme požadovali vyšší kvalitu autobusů, např. všechny klimatizované – proto se to dalo čekat. Prostě neplatí, že výběrové řízení přinese vždy nejnižší cenu, tak to je, ať si každý říká, co chce. Potvrzuje se, o čem se nahlas nemluví, že dopravní společnosti mají rozparcelovaný trh a vzájemně si do něj nelezou. Byl jsem zastáncem společného dopravního podniku, kde bychom měli spoustu věcí pod kontrolou. Jestliže někdo teď křičí, že se mu zdá cena vysoká, tak by měl křičet na ty zastupitele, kteří svým hlasováním společný dopravní podnik zazdili a řada z nich je i v novém zastupitelstvu. Ti přivodili městu skutečnou škodu. Tak ať si, místo toho našeho očerňování, stoupnou před občany a řeknou na rovinu: Ano, byl jsem to já, kdo prodražil MHD v České Lípě.“

„Zajistili jsme, že autobusy vyjedou i po 1. lednu. Kdybychom smlouvu nepodepsali, klidně se mohlo stát a velmi důrazně to opakuji, že MHD nepojede. Anebo, než by se znovu soutěžilo, by jezdila nějaká dopravní společnost, která by si ale tu dobu nechala pořádně zaplatit. A zase by všichni poukazovali na nás, že jsme způsobili škodu. Zeptám se jinak. My máme ve městě problém s MHD? S firmou BusLine? Autobusy nejezdí, či nedodržují jízdní řády? Jsou špinavé? Chovají se k nám neuctivě? Ano, občas se objeví neshoda s řidičem, ale to je o lidech, takoví se najdou všude. My problém s touto dopravní společností, jako město, na rozdíl od některých jiných, NEMÁME! Zajišťuje tu bezproblémově dopravu téměř 10 let. Tak o co tady jde? Nechceme ani domýšlet, o co…,“ dodala starostka Romana Žatecká.   (TZ CL/Václav Šámal)


Pro úplnost a pro připomenutí zveřejňujeme zprávu ČTK z 6. října:

BusLine získal těsně před volbami zakázku na MHD v České Lípě

Společnost BusLine získala těsně před komunálními volbami zakázku na zajištění městské hromadné dopravy v České Lípě na dalších deset let. Město za dopravu zaplatí více než 771 milionů korun, původní odhad ceny byl přitom jen 500 milionů. Končící starostka Romana Žatecká (ČSSD) smlouvu s firmou podepsala v pátek 5. října, zjistila ČTK v registru smluv. Za nemorální označila rozhodnutí končícího vedení Jitka Volfová z opozičního hnutí ANO (podle dnes podepsané koaliční smlouvy bude vysoce pravděpodobně novou českolipskou starostkou - pozn. red.).

"Vysoutěžená cena je srovnatelná s jinými, stejně velkými městy," řekl končící místostarosta Juraj Raninec (ODS). Pokud zůstane doprava jako doposud, je podle něj hodnota zakázky nastavena na 530 milionů korun bez DPH. Do výběrového řízení se přihlásili jen dva uchazeči, druhá nabídka byla ještě podstatně vyšší.

"Jsme zodpovědní za to, aby 1. ledna příštího roku vyjely v České Lípě autobusy městské hromadné dopravy. Rozhodnutí v zakázce tedy muselo padnout, aby se nakonec nejezdilo dráž, než je současná vysoutěžená cena. Výsledek výběrového řízení respektujeme, tedy to, po čem volalo zastupitelstvo města - že transparentní výběrové řízení má rozhodnout o tom, kdo bude provozovat MHD v České Lípě," řekla Žatecká. Rozhodnutí o zakázce bylo podle ní v kompetenci rady, což potvrdila i právní analýza kanceláře Fiala, Tejkal a partneři.

"Je neuvěřitelné, že rada města hlasy ČSSD, ODS a PRO 2016 (bývalí zastupitelé ANO) schválila v den komunálních voleb největší zakázku za čtyřleté volební období i přesto, že je všeobecně známo, že nadpoloviční většina zastupitelstva města s tím nesouhlasila. Zakázka zatíží rozpočet města na dobu deseti let a bude se s tím muset potýkat nové zastupitelstvo," řekla ČTK Volfová, která je kandidátkou ANO na starostku České Lípy. Hnutí teď podle ní zjišťuje, zda je možné platnost smlouvy napadnout. Rozhodování o zakázkách nad deset milionů korun si totiž vyhradilo zastupitelstvo.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Autobusy městské dopravy ročně najezdí 1,2 milionu kilometrů a denně přepraví 6500 lidí. V současnosti ji zajišťuje právě BusLine, jehož autobusy jezdí ve městě od roku 2008. Smlouva ale na konci roku vyprší. Už loni se proto začalo ve městě diskutovat o tom, jak městskou dopravu od roku 2019 zajistit. Ve hře byly tři varianty - veřejná soutěž, založení dopravního podniku ve stoprocentním vlastnictví města a společný podnik, který navrhl BusLine.

Založení vlastního podniku zastupitelé už loni odmítli kvůli vysokým nákladům, podpořili vznik toho společného se současným dopravcem. Město v něm mělo získat 24 procent, jednoho ze dvou jednatelů a čtyři místa v dozorčí radě, dopravce měl mít majoritu 76 procent. Smlouvu, která byla podmínkou vzniku společnosti, ale zastupitelé neschválili. Celý projekt tak padl. Radnice proto na zajištění dopravy vypsala veřejnou soutěž. Zvítězila firma BusLine MAD Česká Lípa, což je jedna z devíti firem, na něž se loni dopravce rozdělil.

K tématu i ZDE.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).